Czy wiesz, jak rozpoznać gorączkę u niemowlaka? Jakie objawy wskazują na podwyższoną temperaturę u dziecka?
Czym jest gorączka i jak ja rozpoznać?
Podwyższona temperatura ciała dziecka często staje się powodem do stresu i niepokoju rodziców. Należy jednak pamiętać, że samo zjawisko gorączki nie jest złe, gorączkę należy traktować jako reakcję obronną organizmu, która ma na celu poradzenie sobie na przykład z infekcją.
O gorączce u niemowlaka możemy mówić, gdy temperatura jego ciała przekroczy 38°C. Przy niższej temperaturze uznaje się to za normę lub stan podgorączkowy, zależnie od finalnie zmierzonej temperatury. Trzeba też pamiętać, temperatura ciała niemowlęcia może mieć spore wahania, które zależą nie tylko od podejmowanej aktywności, ale nawet aktualnej pory dnia oraz wielu innych czynników.
Skąd się bierze gorączka u dziecka?
Podwyższona temperatura ciała u noworodka może być wywołana przez różnorodne przyczyny, najczęściej jednak źródłem gorączki jest infekcja. Oczywiście wyróżnia się całą masę podziałów i klasyfikacji dotyczących źródeł gorączki, zgodnie z jednym z najpopularniejszych wyróżnia się czynniki egzogenne i endogenne.
Nie będziemy jednak zagłębiać się w takie ciekawostki medyczne, zamiast tego znacznie lepiej po prostu wskazać najczęstsze powody stanu podgorączkowego i gorączki u niemowlaka:
- zakażenia układu oddechowego różnego typu, takie jak popularna trzydniówka, grypa, zapalenie płuc czy angina,
- zakażenia układu moczowego,
- zapalenia ucha środkowego,
- nieżyt jelitowo-żołądkowy, czyli jelitówka,
- choroby zakaźne,
- odczyn poszczepienny,
- ząbkowanie.
Jak rozpoznać gorączkę u niemowlaka?
Gorączka powstaje na bazie przestawienia ośrodka termoregulacji na wyższą temperaturę, co jest efektem procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie. Jeżeli powodem wystąpienia gorączki u dziecka jest infekcja, wyróżnia się jej trzy podstawowe fazy:
- pierwsza faza – to okres szybkiego wzrostu temperatury, w tym czasie zwiększa się gorączka, a do tego pojawiają się pierwsze i charakterystyczne objawy gorączki u dzieci, takie jak osłabienie, marudzenie, brak chęci do zabawy,
- druga faza – gorączka utrzymuje się na stałym poziomie,
- trzecia faza – dochodzi do stopniowego obniżenia temperatury ciała dziecka (np. pod wpływem podanych środków).
Warto nieco głębiej zastanowić się nad tym, jakie są objawy gorączki u noworodka – nie musisz w tym celu wpisywać w wyszukiwarkę hasła „gorączka u niemowlaka objawy”. W niektórych przypadkach objawy gorączki u niemowlaka mogą być nieco inne niż objawy gorączki u dzieci starszych.
Trzeba też pamiętać, że niemowlęta nie mogą powiedzieć nam o tym, że źle się czują lub są osłabione. Dlatego w przypadku noworodków należy zwracać jeszcze baczniejszą uwagę na wszystkie objawy gorączki, które mogą się pojawić.
Często gorączkę zauważysz podczas codziennych czynności czy zabawy z dzieckiem, np. dotykając jego czółka lub policzków – zauważysz wtedy, że maluszek jest cieplejszy niż zwykle. Najczęściej spotykane objawy gorączki u niemowlaka to:
- rozpalona twarz dziecka – wskutek podwyższenia temperatury ciała, na buzi niemowlęcia mogą pojawić się zaczerwienia czy wypieki,
- przyspieszony oddech – oddech staje się płytszy,
- nienaturalny blask w oczach – oczy stają się szkliste, można odnieść wrażenie, jakby dziecko miało za moment płakać,
- biegunka i/lub wymioty – szczególnie, jeśli gorączka wywołana jest dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.
Gorączka często objawia się także w zachowaniu maluszka. Gdy wzrasta temperatura jego ciała, noworodek jest płaczliwy i marudny, nie ma ochoty do zabawy, mogą pojawić się problemy z apetytem. Nierzadko dochodzi do tego ogólne osłabienie oraz apatia. Zachowaj czujność i zawsze zwracaj uwagę na to, jak zachowuje się Twoja pociecha i czy zauważalne są jakiekolwiek objawy gorączki.
Jak radzić sobie z gorączką u dzieci?
Jeżeli u niemowlaka pojawi się gorączka, doskonałym sposobem na jej zbicie jest podanie paracetamolu. To preparat znany od ponad 100 lat, którego stosowanie jest bezpieczne, dlatego paracetamol można podawać nawet małym dzieciom i kobietom w ciąży. Działanie przeciwgorączkowe paracetamolu utrzymuje się przez około 6-8 godzin, a przeciwbólowe przez 4-6 godzin.