1. Czy warto w tym roku wyjechać z dzieckiem na urlop?

Wszyscy stęskniliśmy się już za bliższymi i dalszymi wyjazdami. Czy wyjazd z dzieckiem jest już dobrym pomysłem? Czy skusić się na urlop, na który od tak dawna czekaliśmy?

Dzięki szczepieniom i przechorowaniu COVID-19 przez dużą część społeczeństwa liczba nowych zakażeń zmalała. I choć specjaliści nie chcą jeszcze mówić o osiągnięciu odporności stadnej, to jednak ryzyko zarażenia się koronawirusem jest dużo mniejsze niż wcześniej, kiedy musieliśmy rezygnować z dalekich, a często i bliskich wyjazdów. Dziś nie musimy tego robić.

Oczywiście aby cieszyć się z wyjazdu, należy zadbać o bezpieczeństwo całej rodziny – unikać tłumów, wynająć hotel lub pensjonat przyjazny dzieciom, odpowiednio przygotować się do podróży i pobytu poza domem, spakować najpotrzebniejsze rzeczy, leki na niespodziewaną gorączkę itd.

Gdy już to załatwimy, możemy ruszać w drogę! Czas spędzony nad morzem, w górach, w lesie czy nad jeziorem to naprawdę dobry pomysł, zwłaszcza jeśli mamy w domu małe dziecko. Taki odpoczynek ma bowiem wiele zalet i doskonale wpływa zarówno na rozwój, jak i na zdrowie malucha. Oto najważniejsze zalety wyjazdu z dzieckiem.

Oczywiście, aby cieszyć się z letniego wyjazdy musimy zadbać o bezpieczeństwo całej rodziny – unikać tłumów, wynająć hotel lub pensjonat przyjazny dzieciom, odpowiednio przygotować się do podróży i pobytu poza domem, spakować najpotrzebniejsze rzeczy, leki na niespodziewaną gorączkę itd.

Gdy już to załatwimy, możemy ruszać w drogę! Wakacje nad morzem, w górach, w lesie czy nad jeziorem, to naprawdę dobry pomysł, zwłaszcza jeśli mamy w domu małe dziecko. Taki odpoczynek ma bowiem wiele zalet i doskonale wpływa zarówno na rozwój, jak i na zdrowie malucha. Oto najważniejsze zalety wyjazdu z dzieckiem na wakacje.

PAMIĘTAJ!

Aby wypoczynek był udany, zadbaj o bezpieczeństwo całej rodziny i dobrze przygotuj się do wyjazdu.

  • Jeśli spędzasz urlop w Polsce, zabierz książeczkę zdrowia dziecka i potrzebne leki, z których dziecko korzysta. Nie zapomnij o podstawowych środkach na gorączkę, które są łatwe w dawkowaniu i podawaniu oraz sprawdzone w działaniu.
  • Jeśli jedziesz za granicę, pamiętaj o wyrobieniu karty EKUZ – w razie choroby dziecka będziesz mógł bezpłatnie skorzystać z pomocy lekarskiej. Przed wyjazdem odwiedź pediatrę, aby doradził ci, jakie leki bez recepty zabrać ze sobą na wszelki wypadek, np. leki na gorączkę, które dziecko dobrze toleruje i których dawkowanie jest ci dobrze znane. Za granicą trudno ci będzie znaleźć preparaty, które znasz, dlatego lepiej mieć ze sobą apteczkę dla dziecka.

2. Jak przygotować się do wyjazdu z niemowlakiem i ze starszym dzieckiem?

Przygotowania do wyjazdu z małym dzieckiem mogą być trudne; trzeba pamiętać o tym, aby zabrać najpotrzebniejsze rzeczy i aby na wyjeździe stworzyć dziecku (zwłaszcza temu najmłodszemu) warunki jak najbardziej zbliżone do warunków, jakie zna z domu. Nie wolno też zapominać o samej podroży, która dla każdego dziecka jest najtrudniejszym punktem programu. Podpowiemy ci, jak szybko i sprawnie przygotować się do wyjazdu z dzieckiem i o czym trzeba koniecznie pamiętać.

Spakuj mądrze walizki

Wyjeżdżając z dzieckiem, musisz zabrać dużo rzeczy. Jakich i ile, zależy od tego, dokąd jedziesz. Jeśli będziesz mieć pralkę w pensjonacie, nie musisz brać góry ubranek. Jeśli nie, przygotuj się na to, że malec zaleje się sokiem albo przewróci w błoto, więc będziesz musiała częściej go przebierać. Aby niczego nie zapomnieć, spisz rzeczy potrzebne na wyjazd. Oprócz ubrań i ręczników nie zapomnij o zabawkach dla dziecka, zwłaszcza tych, z których skorzysta na plaży lub w czasie zabawy na dworze. Może warto zabrać rolki albo rowerek, jeśli będziecie mieć miejsce w samochodzie? Jeśli jedziecie nad wodę, zabierz dmuchane kółko, rękawki i inne akcesoria do pływania.

Spakuj też do walizki kosmetyki. Nie tylko te, z których korzystasz każdego dnia, jak mydło czy krem na pieluszkowe odparzenia skóry, ale i preparaty przeciw komarom i na słońce. To bardzo ważne, aby smarować dziecko kremem z filtrem, nakładać czapkę i organizować mu zabawę w cieniu, bo zbyt długie przebywanie na słońcu grozi udarem cieplnym i poparzeniem skóry, które może objawiać się gorączką.

Jeśli malec je specjalne pożywienie, np. kaszkę lub zupki w słoiczkach danej firmy, a wy jedziecie za granicę, zabierz je ze sobą. Nie wszędzie dostaniesz dania, które niemowlę zna i lubi.

Pamiętaj o torbie podręcznej

Bez względu na to, czy jedziesz samochodem, pociągiem, czy lecisz samolotem, miej oddzielną torbę podręczną, do której spakujesz najpotrzebniejsze dla dziecka rzeczy. W bagażu podręcznym, który będziesz mieć przy sobie, muszą znaleźć się pieluchy, mokre chusteczki, ubranka na zamianę, podstawowe leki, np. przeciw chorobie lokomocyjnej czy przeciwgorączkowe, przekąski, woda do picia i zabawki, które umilą dziecku długą podróż.

Przygotuj auto do drogi

Długa droga samochodem z pasażerem, którym jest małe dziecko, wymaga odpowiednich przygotowań. Po pierwsze sprawdź wyposażenie pojazdu – może trzeba kupić nowe osłonki przeciwsłoneczne na szybę, przy której będzie fotelik malca? Zajrzyj też do internetu w poszukiwaniu przydatnych gadżetów na czas podróży: podgrzewacza do butelek, który można zamontować w samochodzie czy przybornika na zabawki dla malca. Przygotuj się na nudę, zabierając kilka nowych zabawek, które zainteresują malca.

Gdy wreszcie ruszycie, pamiętaj o odpowiedniej regulacji klimatyzacji. Zbyt silny zimny nawiew może doprowadzić do zaziębienia, a przecież nie warto zaczynać wyjazdu od gorączki i kataru. Gdyby jednak tak się stało, warto mieć w bagażu podręcznym preparat przeciwgorączkowy, który w każdych warunkach łatwo odmierzyć i podać dziecku. I najważniejsza rzecz – planując podróż autem, wybierz taką porę, aby dziecko zasnęło w samochodzie. Może to oznaczać nocną podróż, ale czasem warto to zrobić, zwłaszcza jeśli panują upały – podróż w ciągu dnia może okazać się dla malca zbyt duży wyzwaniem.

3. Przygotuj się na niespodziewne sytuacje

Nawet najbardziej uważni rodzice nie są w stanie przewidzieć wszystkich niespodziewanych sytuacji. Warto być przygotowanymi na drobne wypadki, zwłaszcza z dala od domu. Może się okazać, że od waszego pensjonatu do apteki jest dość daleko albo że jest ona otwarta tylko w określonych godzinach, co jest częste w małych miejscowościach.

Dlatego lepiej mieć ze sobą wszystkie potrzebne leki, ale także warto wiedzieć, jak zachować się w określonych sytuacjach i jak udzielić malcowi pierwszej pomocy.

4. Apteczka na wyjazd

Jeśli wybieramy się w podróż z dzieckiem, musimy zabrać ze sobą potrzebne leki, które podamy mu od razu w razie choroby czy wypadku. Apteczka malca musi zawierać leki wcześniej sprawdzone, czyli takie, które organizm malca dobrze toleruje, które nie wywołują u niego np. alergii i które są łatwe do podawania. Co zabrać ze sobą, aby w razie choroby pomóc dziecku, zanim trafi do lekarza?

Leki na gorączkę

Najlepszy dla niemowląt i małych dzieci jest preparat z paracetamolem. To skuteczna i bezpieczna substancja, zalecana nawet niemowlętom od pierwszych dni życia. Najlepszą formą tego leku przeciwgorączkowego jest płyn (np. Pedicetamol), ponieważ jest łatwy do podania dziecku i ma przyjemny smak. Dużą zaletą Pedicetamolu jest wysokie stężenie leku, dzięki czemu dawka, którą musi połknąć maluch, jest zmniejszona do minimum. Plusem Pedicetamolu w płynie jest też praktyczna strzykawka do odmierzania i podawania leku.

Leki na gardło

Małe dzieci nie powinny przyjmować pastylek do ssania. Na ból gardła u maluszka sprawdzą się spraye, np. z ektoiną czy chlorowodorkiem benzydaminy.

Leki na katar

Na zatkany nosek u niemowlaka i dziecka pomoże woda morska w sprayu. Doskonale nawilża śluzówkę i ułatwia oczyszczenie noska. W wyjazdowej apteczce oprócz wody morskiej powinien znaleźć się odciągacz do kataru i maść majerankowa pod nosek.

Leki na brzuszek

Warto zabrać ze sobą produkty łagodzące biegunkę przeznaczone dla dzieci i niemowląt oraz probiotyki. W przypadku problemów z brzuszkiem przywrócą prawidłową florę bakteryjną i skrócą czas trwania biegunki.

Leki na skaleczenia

Koniecznie zabierz ze sobą płyn do dezynfekcji ran, np. spray antyseptyczny. Przydadzą się też plastry z opatrunkiem.

5. Pierwszy wyjazd z niemowlęciem – Q&A

Dlaczego niemowlę płacze i jest marudne podczas wyjazdu?

Małe dzieci nie rozumieją, dlaczego opuszczają dom, dlaczego ich rytm dnia się zmienia i dlaczego nagle śpią w innym łóżku. To wszystko sytuacje, które mogą je zestresować i spowodować reakcję, których się nie spodziewasz.

Dziecko w nowym otoczeniu potrzebuje czasu do adaptacji. Zanim to nastąpi, może być rozdrażnione, płaczliwe, może zareagować strachem, a nawet gorączką.

Dlatego nawet na krótkim wyjeździe staraj się zachować rytm dnia, który maluszek zna z domu. Postaraj się, aby dziecko robiło sobie drzemki o tych samych porach co w domu, aby było kąpane, karmione i usypiane o tych samych godzinach. To mu pomoże szybciej przystosować się do nowych warunków.

Jak długo może trwać adaptacja niemowlęcia?

To zależy od dziecka – niektóre maluchy w ogóle nie reagują na zmiany, innym wystarczy zgaszenie lampki, która zawsze się świeciła, aby zaburzyć ich rytuały i wywołać falę marudzenia. Tak samo jest z czasem, które dziecko potrzebuje na przyzwyczajenie się do nowych warunków. Adaptacja w czasie wyjazdu może trwać dzień, a może ciągnąć się przez cały pobyt.

Warto obserwować dziecko i reagować na jego zachowania, zapewniając mu maksimum poczucia bezpieczeństwa. Trzeba też pamiętać, że stres wywołany nowym miejscem może objawiać się nie tylko brakiem apetytu, bezsennością czy trudnościami w zasypianiu, ale i podwyższoną temperaturą czy zmianą zachowania dziecka (np. lękiem przed obcymi).

Jak pomóc niemowlęciu w adaptacji w nowym miejscu?

Dziecko powinno poczuć się na wyjeździe jak w domu. Dlatego postaraj się zabrać ze sobą ulubione przedmioty maluszka, które pozwolą mu szybciej zaaklimatyzować się w nowym miejscu (własną poduszkę, kocyk, przytulankę, nocnik itd.).

Postaraj się też przez pierwsze dni ograniczać dziecku ilość bodźców i nowych doświadczeń. Nie spacerujcie od świtu do nocy, nie zwiedzajcie całej okolicy czy wielu różnych miejsc, bo dla dziecka to za dużo atrakcji na jeden dzień. Spędźcie trochę czasu w hotelu, poznając nowe otoczenie, bawiąc się zabawkami, które malec zna i lubi.

Czy są jakieś preparaty, które złagodzą stres wywołany wyjazdem w nowe miejsce i ułatwia sen?

Nie powinno się dawać dzieciom leków uspokajających ani tym bardziej ułatwiających zasypianie, ale jest wiele naturalnych preparatów, które mogą złagodzić napięcie u niemowlęcia, np. herbatki dla dzieci z melisą. Warto też wypróbować domowe sposoby, jak masaż przed snem, najlepiej balsamem z lawendą, która uspokaja i ułatwia zasypianie. Dobrym pomysłem jest też zachowanie znanych dziecku rytuałów, np. wyciszenia przed snem przy kołysankach, przytulania w czasie karmienia piersią itd.