Skip to main content

Słoneczna pogoda to wymarzona aura dla malucha, który uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu. Jednak nadmiar słonecznego światła i wysoka temperatura mogą być dla dziecka niebezpieczne, zwłaszcza gdy plażujemy z nim w godzinach największego upału. Sprawdź, w jakich sytuacjach może pojawić się gorączka u dzieci od słońca, jakie są jej objawy oprócz podwyższonej temperatury ciała oraz jak postępować, gdy się pojawi.

Czemu dzieci potrzebują słońca?

Dziecko potrzebuje słońca – to sprawa bezdyskusyjna. Za sprawą oddziaływania słonecznego światła w skórze syntetyzowana jest witamina D3, niezbędna dla prawidłowego przebiegu wielu ważnych procesów, w tym procesu wchłaniania wapnia, oraz konieczna dla odpowiedniego funkcjonowania układu odpornościowego. Witamina D3 jest potrzebna dla rozwoju kości i zębów dziecka, jej odpowiednia dzienna porcja sprawia też, że maluch ma lepszy nastrój1.

Zaleca się, by dzieci przebywały w nasłonecznionym miejscu w godzinach 10-15 przez przynajmniej 15 minut dziennie. Oczywiście dotyczy to głównie miesięcy letnich, kiedy promienie Słońca padają pod odpowiednim kątem. Jeśli chronimy skórę malucha kremami z filtrem, czas ekspozycji na słoneczne światło powinien być odpowiednio dłuższy, ale nie należy w tej kwestii przesadzać, ponieważ nadmiar ciepła i światła może dziecku zaszkodzić, a wówczas może pojawić się gorączka od słońca.

Czym jest udar słoneczny?

Udar słoneczny u osoby dorosłej i u dziecka to stan, gdy jego organizm jest przegrzany i nie radzi sobie z odprowadzeniem nadmiaru zgromadzonego ciepła2. Pamiętajmy, że mechanizm termoregulacji u dziecka nie jest jeszcze w pełni dojrzały, dlatego maluch może w dość szybkim czasie doznać przegrzania oraz porażenia (udaru) słonecznego. Pojawia się on najczęściej w wyniku bezpośredniego działania słońca na głowę i kark dziecka. To miejsca szczególnie wrażliwe i dlatego należy je chronić, zakładając maluchowi latem na głowę kapelusz, czapkę albo chustkę.

Udar słoneczny u dziecka jest niebezpieczny zwłaszcza wówczas, gdy pojawia się wysoka gorączka i objawy odwodnienia. W takiej sytuacji należy pilnie zwrócić się o pomoc lekarską. W przypadku lekkiego przegrzania gorączka od słońca zazwyczaj utrzymuje się przez około dobę i może być leczona w domu. W cięższych przypadkach i gdy stan dziecka nie poprawia się po podaniu płynów i leków przeciwgorączkowych, konieczna może być hospitalizacja.

Gorączka u dziecka od słońca – z czym się wiąże?

Gorączka u dzieci od słońca to typowy objaw udaru słonecznego i przegrzania. Pojawia się zazwyczaj wieczorem, po słonecznym dniu spędzonym na zewnątrz. Mogą towarzyszyć jej takie objawy jak zawroty i ból głowy, brak apetytu, apatyczność, zmęczenie, czasem także biegunka. Jeśli gorączka od słońca u dziecka wzrośnie powyżej 38 stopni Celsjusza, konieczna jest konsultacja lekarska. Im cięższy stopień przegrzania, tym silniejszymi objawami będzie reagował organizm malucha.  W niektórych przypadkach może nawet dojść do omdlenia, co jest sygnałem do pilnego wezwania pomocy lekarskiej.

leczenie udaru słonecznego u dzieci

Co zrobić, jeśli u dziecka pojawi się gorączka od słońca?

Jeśli dziecko gorączkuje i ma złe samopoczucie po dniu spędzonym w pełnym słońcu, należy przede wszystkim zapewnić mu spokój i odpoczynek w chłodnym, przewiewnym miejscu. Maluchowi podajemy chłodne (ale nie zimne) napoje i obserwujemy jego samopoczucie.

Jedną ze sprawdzonych, doraźnych metod radzenia sobie w sytuacji, gdy u dziecka pojawia się gorączka od słońca, jest podanie paracetamolu. To bezpieczny lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy, który można podawać dziecku od pierwszych tygodni życia.. Bezpieczna dobowa dawka paracetamolu dla dzieci to 60 mg na kg masy ciała. Dawkę dobową podaje się w porcjach  co 4-6 godzin, zależnie od stanu dziecka i jego reakcji na lek. Wygodnym rozwiązaniem będzie stosowanie leku Pedicetamol w postaci roztworu, który łatwo jest odpowiednio dawkować. Pedicetamol przeznaczony jest dla dzieci do 32 kg.

W celu wyznaczenia dokładnej dawki Pedicetamolu w mililitrach należy pomnożyć masę ciała dziecka w kilogramach przez 0,15. Otrzymamy wówczas ilość mililitrów Pedicetamolu, które należy podawać dziecku co 6 godzin . Lek stosuje się do ustąpienia objawów, bez konsultacji lekarskiej można stosować do 3 dni, przy czym stosowanie u dzieci poniżej 3 lat powinno być konsultowane z lekarzem3. Jeśli stan dziecka nie poprawia się pomimo podania leków przeciwgorączkowych należy zasięgnąć porady lekarza.

Bibliografia:

  1. Luiza Napiórkowska, Edward Franek, Rola oznaczania witaminy D w praktyce klinicznej, Choroby Serca i Naczyń 2009, tom 6, nr 4, 203–210.
  2. David S. Jardine, Choroba z przegrzania i udar cieplny, Pediatria po Dyplomie, Vol. 13 Nr 1, Luty 2009.