Skip to main content

Pierwsze miesiące i lata rodzicielstwa są okresem związanym z wieloma niepokojami. Młodzi rodzice mogą być zagubieni i bywa, że mają trudności ze zweryfikowaniem informacji dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia swoich dzieci. Jednocześnie każda choroba czy spadek samopoczucia dziecka są dla nich stresem i próbą. W takich przypadkach często wymagana jest porada lekarza, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. Przy wyborze postaci leku warto zaufać specjalistom i zwłaszcza w tych pierwszych latach życia dziecka wybierać rozwiązania, które nie tylko są sprawdzone i skuteczne, ale które również cechują się nowoczesnością i wygodą stosowania.

Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym do stosowania również u najmłodszych.

Paracetamol – pod jaką postacią może występować?

Paracetamol jest lekiem, który występuje pod postacią tabletek, czopków, doustnej zawiesiny (syropu) oraz skoncentrowanego płynu. Z uwagi na to, że pacjentami, którym podawany jest paracetamol, często są dzieci, lek jest dostępny w formie dopasowanej do ich potrzeb. Przy stosowaniu skoncentrowanego płynu o zawartości paracetamolu 100mg/ml, różnica w objętości dawki płynu może być nawet 5-krotnie niższa w stosunku do tej samej dawki podawanej w postaci syropu (zawiesiny), które mają stężenia 24mg/ml.

Wybierając nowoczesną formę skoncentrowanego płynu zmniejszasz ryzyko nieprzyjęcia pełnej dawki np. jeśli z uwagi na sporą ilość zawiesiny/syropu będzie potrzeba aby podzielić ją na dwie lub trzy części przyjęte jedna po drugiej. U niemowląt o masie ciała poniżej 7 kg (6 miesięcy) zaleca się stosowanie czopków (jeżeli są dostępne), poza przypadkami, w których podanie tej postaci farmaceutycznej jest niemożliwe z powodów klinicznych (np. biegunka).

W przypadku nieco starszych dzieci (od roku) aplikacja czopka może być problematyczna i może wiązać się z niepotrzebnym stresem zarówno dziecka, jak i rodzica. Dzieci w czasie gorączki czy odczuwające ból mogą być bardziej nerwowe, lękliwe i rozdrażnione. Przy wyborze formy leku należy wziąć to pod uwagę i postarać się ograniczyć dodatkowe bodźce, które mogą negatywnie wpłynąć na samopoczucie dziecka.

Paracetamol podawany doodbytniczo, w formie czopków, wchłania się dłużej niż stosowany doustnie, co ma szczególne znaczenie jeśli zachodzi konieczność szybkiego łagodzenia objawów bólu oraz zmniejszenia gorączki.

Wybierz bezpieczne rozwiązanie – paracetamol jako złoty standard łagodzenia bólu według WHO

Światowa Organizacja Zdrowia WHO jest uznanym organem opiniującym wytyczne w postępowaniu w wielu dolegliwościach, chorobach czy sposobach działania związanych ze zdrowiem. WHO pełni rolę doradczą, ale przede wszystkim skupia ekspertów z danych dziedzin, w tym medycyny i profilaktyki zdrowia.

WHO określiła paracetamol mianem tzw. essential drug, co to oznacza? Essential drug to preparat, który jest rekomendowany do stosowania w każdej sytuacji klinicznej i u pacjentów w każdym wieku, nawet najmłodszych dzieci. Paracetamol dawkowany zgodnie z zaleceniami i przepisem w ulotce dołączonej do opakowania pozostaje jednym z bardziej bezpiecznych środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, które są dostępne bez recepty.

Dużą zaletą z punktu widzenia bezpieczeństwa jest fakt, że reakcje niepożądane przy stosowaniu paracetamolu występują rzadko (rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów) lub bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów). Ze względu na mechanizm działania (w przeciwieństwie do niesterydowych leków przeciwzapalnych, takich jak np. kwas acetylosalicylowy, ibuprofen) paracetamol nie wykazuje wpływu na agregację płytek krwi, śluzówkę żołądka oraz może być stosowany u dzieci z astmą i u kobiet w ciąży.

infografika paracetamol dla małych dzieci

Wskazania do stosowania

Paracetamol jest stosowany w celu obniżenia gorączki trwającej nie dłużej niż 3 dni i do uśmierzenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.

Najczęściej ból i gorączka towarzyszą:

  • Przeziębieniu, grypie,
  • Infekcjom dróg oddechowych
  • Stanom zapalnym zatok
  • Infekcjom, stanom zapalnym uszu,
  • Odczynom poszczepiennym
  • Ząbkowaniu
  • Biegunkom, infekcjom przewodu pokarmowego

Dawkowanie u dzieci

Dawkowanie paracetamolu jest uzależnione od masy ciała dziecka. Nie należy przekraczać rekomendowanej dawki. Jeśli podawane jest dziecku kilka preparatów, np. w przeziębieniu, należy upewnić się, że żaden inny nie zawiera paracetamolu.

Zalecana dawka paracetamolu wynosi około 60 mg na kilogram masy ciała na dobę. Dobowa porcja powinna być podawana w 4 lub 6 dawkach na dobę np. w schemacie: 15mg na kg masy ciała co 6 godzin lub 10 mg na kg masy ciała co 4 godziny. U dzieci, dawka ta powinna być podawana co 6 godzin, również w nocy. Jeżeli pożądane działanie nie zostanie osiągnięte w ciągu 3 – 4 godzin, lek może być podawany co 4 godziny. W takim przypadku należy podawać dawkę 10 mg na kg masy ciała.

Aby ułatwić sobie monitorowanie dawkowania, można posłużyć się kalkulatorem lub aplikacją, która odnotuje za ciebie kolejne godziny i wielkość podanej porcji. Ostatecznie taką notatkę warto sporządzić nawet na kartce czy w telefonie.

Wybierz wygodne rozwiązanie

Preparaty przeznaczone dla dzieci często mają atrakcyjny smak i kolor. Zawiesiny dostępne są w wielu owocowych smakach, co sprawia, że najmłodsi pacjenci chętnie je przyjmują. Wybierając lek dla malucha, kieruj się nie tylko tym czynnikiem. Weź pod uwagę, że zmęczony, rozdrażniony maluch może odmówić przyjęcia syropu. Kłopot z dawkowaniem mają również rodzice najmłodszych dzieci – w ich przypadku skłonienie dziecka do połknięcia stosunkowo dużej ilości płynu może być trudne.

Wygodnym rozwiązaniem jest płyn o dużej koncentracji paracetamolu. W małej objętości płynu zawarta jest odpowiednia dawka. Dodatkowym atutem są aplikatory (np. kroplomierz z podziałką), które ułatwiają odmierzenie porcji płynu i podanie jej dziecku wprost do buzi, redukując ryzyko wyplucia części leku czy rozlania go podczas aplikowania łyżeczką.

Podsumowanie

Gorączka i ból, którym często towarzyszą obniżone stany samopoczucia są czymś normalnym i występującym u dzieci stosunkowo często. Czas ząbkowania również może przyczynić się do wystąpienia gorączki i bólu, które bywają przyczyną nerwów i niepokoju rodziców.

Bywa, że domowe sposoby (np. chłodne okłady, masaż, kontakt skóra do skóry) są wystarczające. Czasami jednak konieczne jest podanie leku, któremu możesz zaufać.

Wybierając odpowiedni lek dla dziecka należy kierować się wskazaniami lekarza, farmaceuty czy personelu medycznego i zadbać o to, aby sposób podania był pewny, zgodny z zaleceniami.

Paracetamol jest lekiem bezpiecznym, funkcjonującym na rynku preparatów pediatrycznych od wielu lat. O jego bezpieczeństwie świadczy możliwość stosowania go również u osób przewlekle chorujących czy u kobiet ciężarnych. Aby ułatwić sobie podanie i nie wywoływać u dziecka i siebie dodatkowego stresu, wybierz rozwiązanie, które nie tylko jest skuteczne i bezpieczne ale również wygodne – mała ilość płynu do podania gwarantująca przyjęcie właściwej dawki za pomocą wygodnego aplikatora sprawią, że będziesz mieć pewność co do wielkości dawki, jaką przyjęło dziecko, a sama aplikacja będzie bezstresowa i przyjemna zarówno dla ciebie, jak i dla malucha.