Skip to main content

Czy gorączka występuje przy przeziębieniu? Po jakim czasie możesz spodziewać się nasilenia objawów i w jaki sposób z nią walczyć? Zapraszamy do lektury!

Gorączka – co to takiego?

Gorączka przy przeziębieniu u dziecka to dla wielu rodziców bardzo niepokojące zjawisko, które w zasadzie należy jednak oceniać pozytywnie. W końcu to podwyższona temperatura przy przeziębieniu świadczy o podjęciu walki z infekcją. Zależnie od tego, na ile wzrośnie temperatura, zalecane jest jej zbijanie lub nie, wystąpieniu gorączki towarzyszą również takie objawy jak pocenie się, marudność, osłabienie, a czasem nawet dreszcze.

Co ciekawe wysokość gorączki w pewnym sensie ocenia się w sposób nieobiektywny. Zależy to bowiem np. od wieku dziecka. Warto w tym miejscu zauważyć, że niemowlęta nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego układu termoregulacji, w związku z czym temperatura ich ciała waha się od 36,6 do nawet 37,5°C. Dlatego też za gorączkę w takim wypadku należy uznać temperaturę przekraczającą 38°C. U nieco starszych dzieci gorączkę klasyfikuje się natomiast w następujący sposób:

  • stan podgorączkowy: 37-38,0°C,
  • umiarkowana gorączka: 38-38,5°C,
  • wysoka gorączka: powyżej 38,5°C,
  • stan wymagający pilnej pomocy lekarskiej: powyżej 40°

Jakie są przyczyny i objawy przeziębienia?

Przeziębienie to infekcja wirusowa, która najczęściej dopada nas w okresie jesienno-zimowym. Schorzenie to wiąże się ze spadkiem odporności, ale także z zimnym powietrzem na zewnątrz oraz nagłymi zmianami temperatury. W efekcie czego rozwija się infekcja wirusowa. Szczególnie podatne na przeziębienie są dzieci, które mogą chorować nawet 3 razy częściej niż dorośli.

Jak wspomnieliśmy, przeziębienie wywołane jest zakażeniami wirusowymi, a z uwagi na ich różnorodność, przeziębienia mogą dopadać każdego z nas nawet kilka razy w roku. Najczęściej przeziębienie wywołują następujące wirusy:

  • rynowirusy – te wirusy powodują około połowy przeziębień, naukowcy uważają, że może istnieć nawet 100 gatunków rynowirusów,
  • pozostałe wirusy takie jak adenowirusy, parwowirusy czy enterowirusy.

Pierwszymi objawami przeziębienia są apatia, zmęczenie i ogólne osłabienie. Wkrótce potem pojawiają się już najbardziej typowe objawy przeziębienia, takie jak drapanie w gardle, ból gardła i katar. Ponadto bardzo charakterystyczne są takie objawy jak:

  • gorączka przy przeziębieniu (lub stan podgorączkowy),
  • suchość w gardle i w nosie,
  • chrypka,
  • kaszel – mokry lub suchy,
  • wodnista wydzielina z nosa, która czasem przekształca się w katar. Na początku jest przezroczysty, potem żółtawy lub zielonkawy. Zmiana koloru wywołana jest działaniem leukocytów zwalczających infekcję,
  • dreszcze towarzyszące podwyższonej temperaturze,
  • nieżyt nosa.

co pomaga na gorączkę przy przeziębieniu

Gorączka przy przeziębieniu u dziecka

„Przeziębienie – gorączka” to połączenie, które występuje bardzo często. Warto pamiętać, że gorączka przy przeziębieniu u dziecka, podobnie jak i inne objawy, początkowo narasta, a po pewnym czasie ustępuje. Jednym ze wskazań do konsultacji lekarskiej są duszności i napady świszczącego oddechu, a także temperatura przy przeziębieniu przekraczająca 38°C. Wizyta u specjalisty konieczna jest też w sytuacji, gdy nasilony kaszel z odkrztuszaniem utrzymuje się dłużej niż kilka dni.

Ile trwa gorączka przy przeziębieniu u dziecka?

Zwykle gorączka przy przeziębieniu mija po upływie kilku dni. Oczywiście w przypadku jej wystąpienia lub gdy staje się wyjątkowo dokuczliwe, zalecane są środki obniżające gorączkę – np. paracetamol, który można podawać nawet niemowlętom. Przeziębienie najczęściej trwa około 7 dni, z czego największe nasilenie gorączki występuje w okolicy 3-4 dnia. Warto jednak zauważyć, że niektóre towarzyszące objawy, jak np. katar czy kaszel, mogą utrzymywać się nawet przez 2 tygodnie.