Skip to main content

Dlaczego tak wielu specjalistów poleca leki przeciwgorączkowe dla dzieci z paracetamolem?

Czym właściwie jest paracetamol?

W dzisiejszych czasach o paracetamolu słyszał już niemal każdy – nie może to zresztą dziwić, to jeden z najpopularniejszych leków na świecie, który został wynaleziony już w 1893 roku. Dokładnie 60 lat później został udostępniony do publicznego użytku na podstawie recepty wydawanej przez lekarza, a w 1959 roku środki z paracetamolem mogły być sprzedawane bez recepty. Znakomicie pokazuje to, jak zmieniało się postrzeganie paracetamolu na przestrzeni lat.

Obecnie paracetamol, znany również jako acetaminofen, uważany jest przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) za jeden z najważniejszych preparatów leczniczych w podstawowym systemie zdrowotnym. Wynika to przede wszystkim z doskonałych właściwości przeciwgorączkowych i przeciwbólowych paracetamolu.

Na rynku dostępnych jest wiele produktów posiadających w swoim składzie paracetamol. Przy wyborze płynnego paracetamolu dla dziecka warto zwrócić uwagę na stężenie paracetamolu – im wyższe stężenie, tym mniej płynu będzie trzeba podać. Najwyższe stężenie paracetamolu w dostępnych na rynku płynach to  100 mg paracetamolu w 1 ml płynu.

Co musisz wiedzieć o działaniu paracetamolu?

Paracetamol należy do najlepiej przebadanych substancji leczniczych na świecie. Jego działanie sprowadza się do oddziaływania na ośrodkowy układ nerwowy, dochodzi do złagodzenia sygnałów bólowych, które docierają do mózgu. To oczywiście nie wszystko – paracetamol zapobiega uwalnianiu substancji odpowiedzialnych za siłę odczuwanego bólu, a także podwyższoną temperaturę ciała. Stąd właśnie paracetamol na gorączkę jest tak bardzo polecany.

Metabolizm paracetamolu zachodzi w wątrobie, a jego pozostałości wydalane są wraz z moczem. Naukowo dowiedziono o bardzo wysokim bezpieczeństwie stosowania paracetamolu, środek ten jest również dobrze tolerowany nawet przez dzieci czy kobiety w ciąży (w odpowiedniej dawce), dlatego leki na bazie paracetamolu można kupić nawet bez recepty. Ponadto paracetamol nie podrażnia błony śluzowej żołądka i nie wykazuje negatywnego działania na pracę nerek oraz krzepliwość i ciśnienie krwi.

Z uwagi na swoje szerokie właściwości paracetamol zalecany jest do zapewniania czasowej ulgi przy różnorodnych dolegliwościach, np.:

Szczegółowych wskazań jest oczywiście znacznie więcej, a powyższe to tylko niektóre z nich. Nie przez przypadek jednak fraza „paracetamol gorączka” występuje tak często, gdyż jasno wskazuje na jedno z głównych działań tego leku.

co podać dziecku na gorączkę

Czy przy gorączce podawać paracetamol?

Biorąc pod uwagę podane wcześniej informacje, odpowiedź może być tylko jedna: paracetamol na gorączkę to doskonały sposób na pozbycie się tej dolegliwości. Lek przeciwgorączkowy z paracetamolem może obniżać gorączkę na 6–8 godzin, a do tego wykazuje działanie przeciwbólowe, które może utrzymywać się przez 4–6 godzin. Zaleca się również, aby leki przeciwgorączkowe podawać, gdy temperatura ciała przekroczy 38°C.

Lek przeciwgorączkowy dla dziecka z paracetamolem – jak podawać?

Paracetamol i gorączka to znakomite połączenie, oczywiście w rozumieniu walki z podwyższoną temperaturą ciała. Należy jednak pamiętać, aby wszelkie środki z paracetamolem podawać zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce oraz z zaleceniami lekarza. Bezpieczna dawka paracetamolu dla osób dorosłych wynosi 4 g dziennie, ilość tę należy przyjąć w kilku dawkach, żadna z nich nie powinna przekraczać 1 g.

U dzieci natomiast dawkę oblicza się na podstawie wagi maluszka. Bezpieczna dawka wynosi 10–15 mg na każdy kilogram masy ciała przy dawce jednorazowej, podczas gdy dobowa dawka wynosi 60–75 mg na każdy kilogram masy ciała. Jeżeli po 2-3 dniach podawania paracetamolu objawy nie ustępują, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.