Skip to main content

Gorączka u dziecka to naturalna reakcja obronna organizmu, zwykle pierwszy z objawów choroby. U każdego malucha w końcu występuje pierwsza gorączka, której nie warto bagatelizować. Gorączka to nie tylko objaw infekcji wirusowych czy bakteryjnych. Może również stanowić reakcję organizmu na szczepienie, odwodnienie, udar cieplny, alergię lub chorobę autoimmunologiczną. Jeśli masz wątpliwości co do przyczyny gorączki u dziecka – skontaktuj się z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie oraz postępowanie.

Pierwsza gorączka u niemowlaka – co robić?

W przypadku pierwszej gorączki u niemowlaka zawsze zaleca się wizytę lekarską. Specjalista dokładnie zbada maluszka i poinstruuje rodziców, jak powinni postępować. Po powrocie do domu należy stosować leczenie zalecone przez pediatrę i zadbać o komfort maleństwa. Dziecko powinno mieć dobre warunki do wypoczynku, spożywać więcej płynów i jeść lekkostrawne posiłki. W przypadku starszych maluchów należy ograniczyć ich aktywność fizyczną. Bardzo ważne są regularne pomiary temperatury i obserwowanie objawów gorączki. Na jej wzrost może wskazywać nadmierna potliwość dziecka, wypieki na buzi, szkliste oczy oraz zmiana koloru warg na żywoczerwony.

Gorączka u dziecka – mierzenie temperatury

W przypadku pomiaru temperatury u niemowlaka najlepiej sprawdzi się termometr, który charakteryzuje się szybkim i dokładnym działaniem. Wygodne termometry dla niemowląt to przykładowo te bezdotykowe, które nakierowuje się na czoło maluszka. Zapewniają odczyt temperatury w ciągu 1 sekundy i nie wybudzają śpiącego niemowlaka. Podobne właściwości ma termometr przykładany do ucha. U małych dzieci lepiej zrezygnować natomiast z mierzenia temperatury klasycznym termometrem cieczowym czy nawet elektronicznym do pomiaru pod pachą, w ustach albo w odbycie. Tego rodzaju termometry są niepraktyczne.

Prawidłowa temperatura u niemowlaka

Im młodsze dziecko, tym skutki gorączki mogą być bardziej negatywne. Jednak to, czy gorączka u noworodka jest groźna, zależy przede wszystkim od dokładnego wyniku pomiaru temperatury:

  • Prawidłowa temperatura ciała dziecka wynosi od 36,6 do 37℃.
  • Stan podgorączkowy u niemowlaka występuje, gdy termometr wskazuje od 37 do 38℃.
  • Gorączka u dziecka to temperatura przekraczająca 38℃.
  • Gdy temperatura niemowlaka wynosi powyżej 39℃, mowa o wysokiej gorączce.

Zaleca się, aby gorączkę u niemowlaka zbijać, gdy temperatura ciała przekracza 38, chyba że lekarz zaleci inaczej. Podwyższona temperatura ciała wiąże się z pobudzeniem układu odpornościowego maluszka do pracy. Jednak, gdy termometr pokazuje temperaturę wyższą niż 38℃ zaleca się, aby wdrożyć odpowiednie leki przeciwgorączkowe. 

Jak zbić gorączkę u dziecka?

W przypadku niemowląt do zbijania gorączki należy stosować wyłącznie specjalne preparaty zalecone przez lekarza. Bezpieczne dla dzieci leki przeciwgorączkowe to paracetamol oraz ibuprofen. Bezwzględnie nie należy natomiast podawać dzieciom aspiryny. Paracetamol dla niemowląt, na przykład Pedicetamol, charakteryzuje się płynną formą do podania doustnego. Może być podawany od pierwszych dni życia dziecka, jednak należy pamiętać, że podawanie dzieciom paracetamolu poniżej 3. roku życia powinno wynikać z zaleceń lekarza. Na ogół częstotliwość podawania tego rodzaju leków przeciwgorączkowych wynosi od 3 do 6 razy na dobę w odstępach zależnych od dawki co 4-8 godzin. Dodatkowo lekarz może zalecić wykonywanie chłodnych okładów i zmienianie ich co 15 minut, co pomoże zbić gorączkę.

Wysoka gorączka u dziecka nie spada – co robić?

Niekiedy pomimo stosowanych leków przeciwgorączkowych wysoka gorączka u dziecka nie spada. To szczególnie niebezpieczne dla dzieci poniżej 3. miesiąca życia. Jednak temperatura powyżej 40 zagraża życiu dziecka w każdym wieku i działać należy szybko. Wówczas niezwłocznie powinno się udać z dzieckiem do lekarza. Jeśli natomiast u malucha występują drgawki lub dziecko straciło przytomność – trzeba wezwać pogotowie. Nie tylko wysoka gorączka u dziecka jest powodem do niepokoju opiekunów. Także jej nietypowy przebieg powinien być powodem do wizyty lekarskiej. Alarmujące objawy to między innymi nadmierna senność maluszka, czerwone wybroczyny na skórze, sztywność karku, niespokojny oddech i dolegliwości układu pokarmowo-trawiennego. Kolejny przypadek, kiedy trzeba iść do lekarza z gorączką dziecka, to sytuacja, gdy gorączka utrzymuje się powyżej 3 dni.