Skip to main content

Gorączka u noworodka – co podać i czy ten stan jest niebezpieczny dla dziecka? Kiedy udać się do lekarza i jak radzić sobie z podwyższona temperaturą u dziecka? Zapraszamy do lektury!

Skąd się bierze gorączka u dziecka?

Gorączka to częsty objaw walki organizmu dziecka z infekcją, należy jednak pamiętać, że faktycznych źródeł gorączki może być bardzo wiele. W fachowej literaturze można spotkać całą masę różnorodnych podziałów, z których na pierwszy plan wysuwa się klasyfikacja źródeł gorączki na czynniki egzogenne i endogenne. Do pierwszych z wymienionych zalicza się zakażenia wirusowe, bakteryjne i grzybicze, natomiast do drugich np. kompleksy antygen-przeciwciało przy chorobach autoimmunologicznych. W praktyce stan podgorączkowy u noworodka lub gorączka u noworodka najczęściej spowodowane są przez:

  • zakażenia układu oddechowego takiego jak grypa, trzydniówka, angina czy zapalenie płuc,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • zakażenia układu moczowego,
  • choroby zakaźne różnego typu,
  • nieżyt jelitowo-żołądkowy (czyli tzw. jelitówka),
  • inne przyczyny, w których trudno określić, z jakiego powodu pojawiła się gorączka.

Warto też dodać, że u niemowląt dość często pojawia się gorączka po szczepieniu, która wpisuje się w tzw. odczyn poszczepienny. Pamiętajmy jednak, że taka gorączka pojawia się w ciągu doby od szczepienia i samoistnie ustępuje po 2-3 dobach. Gorączka poszczepienna nie jest niebezpieczna dla noworodka.

Co znaczy wysoka gorączka u dziecka?

Podwyższona temperatura ciała noworodka zawsze jest dużym stresem dla rodziców. Gdy temperatura ciała noworodka wzrośnie tylko nieznacznie powyżej 36,6°C, nie uznajemy tego stanu za gorączkę. Zdaniem specjalistów gorączka u noworodka rozpoczyna się dopiero od temperatury wynoszącej 38°C. Dlaczego? Otóż temperatura ciała noworodka waha się w granicach od 36,6°C do 37,5°C, co wynika z niedojrzałości układu termoregulacji. Dlatego też stan podgorączkowy u noworodka również będzie adekwatnie wyższy. Trzeba także dodać, że temperatura ciała noworodkamoże się zmieniać zależnie od podejmowanej aktywności czy pory dnia.

Gorączka u noworodka czy małego dziecka często nie występuje samodzielnie, nierzadko towarzyszą jej różne dodatkowe objawy, które mogą wzbudzić Twoje zaniepokojenie i sprawić, że zmierzysz temperaturę swojej pociechy. Do kluczowych symptomów gorączki zalicza się:

  • rozpaloną twarz dziecka,
  • przyspieszony oddech,
  • nienaturalny blask w oczach,
  • biegunkę i wymioty,
  • dolegliwości bólowe (najczęściej gardła, głowy i karku).

Ponadto gorączkujący noworodek nie będzie chciał się bawić, stanie się płaczliwy, może mu dokuczać brak apetytu, będzie także humorzasty i apatyczny.

gorączka u noworodka

Co na gorączkę u niemowlaka?

Jeżeli zajdzie konieczność zbijania gorączki u dziecka, możliwości jest co najmniej kilka. Odpowiedź na pytanie „gorączka u noworodka – co podać?” powinni znać wszyscy rodzice. Wśród najpopularniejszych domowych sposobów wyróżnia się np. chłodne okłady (pamiętaj, aby nie były zbyt zimne!). Przygotujesz je za pomocą ręcznika namoczonego w zimnej wodzie, który trzeba umieścić na czole, karku lub łydkach dziecka. Okłady należy wymieniać co około kwadrans.

Jeżeli domowe sposoby nie przyniosły rezultatów, to co na gorączkę u niemowlaka? Nie wpisuj w pośpiechu hasła w wyszukiwarce „gorączka u noworodka co podać”, po prostu zastosuj środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Za lek pierwszego podanie w stanach gorączki i bólu uważa się te zawierające paracetamol. Dobrym rozwiązaniem jest np. podanie płynu doustnego o wysokiej koncentracji paracetamolu, tak by dziecko nie musiało  dużo łykać. Najbardziej stężone płyny zawierają dawkę 100mg/ml, bez wątpienia ułatwia to dawkowanie u najmłodszych.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli gorączka wystąpi u noworodka czy małego dziecka, w każdym przypadku rodzice powinni jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Ponadto do lekarza należy wybrać się z dzieckiem jeśli wystąpią takie dodatkowe objawy jak duszność, drgawki, częstomocz (może wskazywać na zakażenie układu moczowego), także jeśli maluch cierpi na choroby przewlekłe lub gorączka utrzymuje się dłużej niż przez 5 dni i nie ma odpowiedzi na podawane leki przeciwgorączkowe.