Skip to main content

Ospa wietrzna to choroba, którą większość osób przechorowuje w dzieciństwie. Charakterystyczne objawy towarzyszące chorobie powodują, że zainfekowane dziecko zwykle szybko jest diagnozowane przez lekarza, który zapisuje odpowiednie leczenie i monitoruje przebieg choroby. Na ogół nie jest groźna, ale jej objawy są bardzo uciążliwe. Podpowiadamy, jak ulżyć maluchowi w cierpieniu i jak postępować, gdy na jego ciele pojawi się charakterystyczna wysypka.

Czym jest ospa?

Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną przenoszoną drogą kropelkową i poprzez kontakt z osobą zakażoną wirusem Varicella Zoster Virus (VCV)1. Choroba ta jest w wysokim stopniu zaraźliwa i można zarazić się nią nawet wtedy, gdy większość objawów już ustąpiła. Z tego względu należy często zmieniać i prać ubrania oraz pościel dziecka, a także zachowywać szczególną higienę jego otoczenia i zabawek. Nie zaleca się również spacerowania z maluchem aż do czasu całkowitego zakończenia choroby.

Wirus VCV jest groźny dla osób dorosłych, które nie przechorowały ospy wietrznej w dzieciństwie, zwłaszcza dla kobiet w ciąży. Pozostaje w organizmie na całe życie i u dorosłych może uaktywnić się w postaci półpaśca1. Ponowne zachorowanie na ospę wietrzną jest bardzo rzadkie, natomiast półpasiec nie należy do rzadkości.

Czemu dzieci chorują na ospę? Jak można zarazić się ospą?

Ospą wietrzną bardzo łatwo się zarazić2, ponieważ powodujące ją wirusy mogą być przenoszone przez wiatr na wiele metrów (stąd nazwa choroby). Wystarczy, że w grupie dzieci jest jedno zakażone wirusem ospy, by zaraziła się większość maluchów. W przypadku bezpośredniego kontaktu zakaźność wirusa powodującego ospę wietrzną wynosi 90 procent.

Okres inkubacji wirusa ospy wietrznej może trwać nawet trzy tygodnie, a jeśli dziecko ma osłabioną odporność, nawet dłużej. W tym czasie wirus nie zakaża; faza największej zakaźności ospy przypada na okres od dwóch dni przed pojawieniem się wysypki i do końca trwania infekcji.

Na ospę najczęściej chorują dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym; najwyższą zachorowalność odnotowuje się w grupie wiekowej 5-9 lat2. Choroba ta ma u dzieci zwykle łagodny przebieg, choć jej objawy zazwyczaj są bardzo nieprzyjemne.

gorączka i inne objawy opsy u dzieci

Objawy ospy wietrznej u dzieci

W przypadku choroby, jaką jest ospa wietrzna, pierwsze objawy świadczące o chorobie to charakterystyczna grudkowo-pęcherzykowa wysypka2. Pęcherzyki wypełnione są płynem, a wysypka występuje na całym ciele, zarówno na skórze owłosionej, jak i nieowłosionej, głównie w górnych partiach, także na błonach śluzowych gardła i jamy ustnej, co jest bardzo bolesne. Pęcherzyki po jakimś czasie przekształcają się w swędzące strupki, które samoistnie odpadają.

Nie należy ich drapać, ponieważ mogą wówczas pozostać po krostkach ślady – zazwyczaj jednak ospa wietrzna nie pozostawia na skórze żadnych „pamiątek”. Wysypka może pojawiać się w przebiegu ospy wietrznej kilkukrotnie w różnych częściach ciała.

Objawy ospy u niemowlaka i starszych dzieci to także gorączka i bóle mięśni oraz głowy2. Dziecko zazwyczaj jest osłabione i nie ma apetytu. Przez okres trwania choroby, czyli około dwóch tygodni, powinno pozostać w domu. Jeśli konieczna jest dodatkowa konsultacja z lekarzem w trakcie trwania choroby, zaleca się zamówić wizytę domową, by nie narażać malucha na stres, a innych dzieci i osób dorosłych na zakażenie.

Jak leczy się ospę u dzieci?

Ospa to choroba wirusowa, więc przy łagodnym przebiegu lekarze zazwyczaj stosują leczenie objawowe. Dziecko chorujące na ospę wietrzną powinno dużo odpoczywać. Nie znaczy to, że musi leżeć w łóżku, ale wskazany jest oszczędzający tryb życia i lekkostrawna dieta1. Zalecane są leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe2, najlepiej takie, w których skład wchodzi paracetamol, bezpieczny dla dzieci.

Dla dzieci, których masa ciała nie przekracza 32 kg, dobrym wyborem będzie Pedicetamol, lek z paracetamolem, który ma postać roztworu i łatwo podać go maluchowi w odpowiedniej dawce. Bezpieczna dobowa dawka paracetamolu dla dzieci to 60 mg na kg masy ciała. Ilość tę należy podzielić na 4-6 porcji podawanych w odpowiednich odstępach czasowych.

Jeśli podajemy dziecku Pedicetamol to właściwą dawkę w mililitrach do podawania co 6 godzin obliczyć należy według wzoru: masa ciała dziecka w kilogramach pomnożona przez 0,15. Podawanie paracetamolu to dobry sposób, by złagodzić objawy ospy wietrznej u dzieci, jednak leku nie należy podawać dziecku dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem3. Zbyt duże dawki leku lub stosowanie go przez długi czas mogą być nadmiernym obciążeniem dla wątroby malucha.

W czasie trwania choroby zalecane są też chłodne kąpiele z dodatkiem np. nadmanganianu potasu, który łagodzi zmiany skórne i świąd2. Ubrania, które nosi dziecko, powinny być miękkie i przewiewne, najlepiej wykonane z naturalnych materiałów, tak by skóra mogła swobodnie oddychać2.

Bibliografia:

  1. Anna Mierzejewska, Anna Jung, Ospa wietrzna u dzieci, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2012/8/4, 329-334.
  2. Anna Bednarek, Profilaktyka ospy wietrznej u dzieci – implikacje dla edukacji pielęgniarskiej, Nowa Ped 2015; 19(1): 25-30.