Gorączka stanowi dla rodziców jeden z najbardziej niepokojących objawów stanu zdrowia swoich dzieci. Nic dziwnego – wysoka temperatura ciała przekraczająca 40℃ bezpośrednio zagraża życiu i nie należy do niej dopuszczać. Z tego względu, gdy gorączka rośnie, boimy się, do jakiej temperatury może dobić. Warto mieć na uwadze, że gorączka to jedynie objaw – stanowi reakcję obronną organizmu, najczęściej na chorobę. Aby skutecznie jej przeciwdziałać, należy zatem ustalić przyczynę gorączki. Jak jednak działać w przypadku malucha, który oprócz gorączki nie zdradza żadnych dodatkowych objawów?
Sama gorączka u dziecka. Czy aby na pewno?
Gorączka u niemowlaka bez innych objawów to zwykle stan, z jakim zgłaszają się rodzice maluchów, które nie potrafią jeszcze mówić. Zwykle gdy opiekunowie mówią o gorączce u dziecka bez innych objawów, mają na myśli na przykład katar, kaszel albo dolegliwości układu pokarmowego, takie jak biegunka czy wymioty. Objawy mogą jednak występować, a my możemy po prostu ich nie zauważać. W praktyce przecież sama gorączka ma istotny wpływ na samopoczucie, ponieważ nie stanowi normalnego stanu organizmu. Towarzyszą jej na przykład dreszcze, osłabienie, zaburzenia widzenia czy dolegliwości bólowe mięśni oraz stawów, o czym może poinformować nas kilkulatek. Nie powie nam jednak o tym niemowlę, które podczas gorączki może komunikować się na dwa sposoby: płacząc albo śpiąc. Warto zatem zwrócić uwagę na samopoczucie maluszka:
- Czy jest nadmiernie drażliwy?
- Częściej dotyka rączkami policzków, uszu albo brzuszka?
- Ma apetyt?
- Jaki kolor ma jego skóra – jest blada, a może zaogniona?
- Czy pojawiła się wysypka na ciele?
- A może dziecko częściej albo rzadziej moczy pieluszkę?
Takie drobiazgi mogą znacznie ułatwić diagnostykę podczas wywiadu medycznego u specjalisty.
Różnica pomiędzy gorączką a stanem podgorączkowym u dziecka
Każdy rodzic powinien znać zakres prawidłowej temperatury ciała dziecka, który wynosi od 36,6 do 37,0℃. Powyżej tej temperatury mowa już o stanie podgorączkowym, wynoszącym od 37,0 do 38℃. Jeśli temperatura ciała przekracza 38℃, to już gorączka i konieczne jest działanie. W przypadku temperatury powyżej 39℃ mamy do czynienia z wysoką gorączką. Jeśli termometr wskazuje wartość powyżej 40℃, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Interesują Cię dodatkowe informacje na temat gorączki u dziecka? Sprawdź wszystko, co musisz wiedzieć, gdy dziecko ma gorączkę.
Stan podgorączkowy u dziecka bez innych objawów a ząbkowanie
Podwyższona temperatura ciała często towarzyszy maluchom w okresie ząbkowania. Wówczas występuje również gorączka u dziecka bez innych objawów – wystarczy, że wyżynają się zęby mleczne. W tym czasie maluch może być rozdrażniony i płaczliwy ze względu na odczuwany ból i dyskomfort. Niektóre dzieci przechodzą jednak ząbkowanie znacznie spokojniej, co może uśpić czujność rodziców. Jeśli występuje stan podgorączkowy u dziecka bez innych objawów, ale dziecko ząbkuje, warto zwrócić uwagę na to, czy przykładowo wkłada rączki i przedmioty do buzi. Może również bardziej się ślinić, wystawiać język lub pocierać okolice policzków.
Sama gorączka u dziecka a trzydniówka
Bardzo często stan podgorączkowy, a w konsekwencji również gorączka u dziecka bez innych objawów stanowi pierwszy sygnał chorobowy. Dodatkowe symptomy pojawiają się później, czasem nawet w ciągu następnych 3 dni. Stąd też nazwa trzydniówka dla choroby w postaci rumienia nagłego. To typowa choroba dla wieku dziecięcego, która najczęściej występuje u dzieci powyżej 24. miesiąca życia. Zwykle po 3. dniach gorączkowania na skórze dziecka pojawia się wysypka: na klatce piersiowej, plecach i brzuchu. Maluch może skarżyć się również na ból gardła. Temperatura u dziecka bez innych objawów a przegrzanie
Dzieci przychodzą na świat z niewykształconym w pełni układem termoregulacji organizmu. Ze względu na to są znacznie bardziej podatne na hipertermię, czyli przegrzanie ciała. Może dojść do niego w wyniku zbyt długiego przebywania w za ciepłym otoczeniu, na przykład w wózku na słońcu, albo w gorącej kąpieli. Często również gorączka u niemowlaka bez innych objawów stanowi efekt zbyt ciepłego ubioru malucha. Dodatkowe objawy mogą nie występować lub być mało charakterystyczne, na przykład nadmierna senność czy osłabiony apetyt. Warto zwrócić uwagę na to, czy dziecko ma rumieńce, wzmożone pragnienie lub nadmiernie się poci. Z czasem na skórze mogą pojawić się czerwone krostki, tzw. potówki. Nagromadzenie ciepła w organizmie i jego nieprawidłowe oddawanie jest równie niebezpieczne jak każda inna gorączka, dlatego stan ten wymaga natychmiastowej interwencji.
- Przenieś malucha w chłodne, zacienione miejsce.
- Zdejmij zbyt ciepłe ubranka.
- Nawodnij dziecko – zależnie od wieku mlekiem, wodą albo sokiem.
- Stosuj chłodne okłady na ciało malucha, w szczególności na czoło, kark i pachwiny.
Gorączka u dziecka bez innych objawów – kiedy do lekarza?
Jeśli rodzicom nie uda się ustalić przyczyn podwyższonej temperatury ciała dziecka (na przykład w wyniku ząbkowania), powinni udać się z maluchem do lekarza. Wizyta u pediatry jest obowiązkowa, jeśli występuje wysoka gorączka u dziecka bez innych objawów, ponieważ jest to stan, kiedy gorączka u dziecka jest niebezpieczna. Niższa, ale długo utrzymująca się gorączka u dziecka bez innych objawów także nie powinna być bagatelizowana przez opiekunów i wymaga diagnostyki przez specjalistę, który wykona niezbędne badania. Lekarz może zdiagnozować na przykład zapalenie układu moczowego u niemowlaka, które oprócz gorączki nie zawsze daje łatwe do zaobserwowania objawy przez rodziców.
Sama gorączka u dziecka – co robić?
Podczas gorączki ważne jest dążenie do unormowania temperatury ciała u dziecka, na przykład stosując chłodne okłady i nawadniając malucha. Jednak w przypadku dzieci poniżej 3. roku życia nie należy podawać leków przeciwgorączkowych bez konsultacji z lekarzem. Wynika to między innymi z konieczności bardzo precyzyjnego dawkowania takich preparatów i ich wpływu na zdrowie maluszka. Nie zawsze też stosowanie leków przeciwgorączkowych jest zasadne, na przykład podczas wystąpienia hipertermii. Należy zatem umówić się na wizytę u lekarza. Jeśli stan zdrowia dziecka jest alarmujący, można skorzystać z wizyty domowej, teleporady lub wezwać pogotowie. To ważne szczególnie u maluchów poniżej 3. miesiąca życia, które są znacznie wrażliwe na wysoką temperaturę.
Co na gorączkę u dziecka?
Pediatra dobiera leki przeciwgorączkowe, dla niemowląt i małych dzieci. Aktualnie dostępne są preparaty, które można bezpiecznie podawać od pierwszych dni życia maluszka. Mają formę płynną, która gwarantuje łatwiejszą podaż, na przykład z użyciem kroplomierza albo strzykawki. Takie leki charakteryzują się dużym stężeniem niesteroidowej substancji przeciwzapalnej, by maluch miał jak najmniej płynu do połknięcia. Z tego względu należy precyzyjnie przestrzegać ich dawkowania. Lekarz informuje również o odstępach czasowych pomiędzy podawaniem kolejnych porcji leku przeciwgorączkowego. Jeśli objawy nie ustępują lub stan zdrowia maluszka ulega pogorszeniu, konieczne jest ponowne skontaktowanie się ze specjalistą.