Skip to main content

Gorączka – kilka słów wstępu

Prawidłowa temperatura ciała człowieka mierzona pod pachą wynosi 36,60C – norma ta jest przyjęta zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Samo wystąpienie gorączki nie zawsze świadczy o tym, że organizm walczy z infekcją lub stanem zapalnym. Jednak najczęściej małe dzieci wysoko gorączkują z powodu niegroźnych zakażeń wirusowych lub bakteryjnych.. Gorączka u dziecka może wystąpić w wyniku:

  • infekcji wirusowej lub bakteryjnej – często pojawiają się dodatkowe objawy takie jak ból, kaszel czy katar,
  • ząbkowanie – to trudny i bolesny czas dla dziecka, maluchy są wtedy rozdrażnione i bardzo płaczliwe,
  • trzydniówki – przez kilka dni dziecko ma bardzo wysoką gorączkę, a po jej ustąpieniu pojawia się wysypka,
  • szczepienie – czasami gorączka występuje po szczepieniu, nie jest jednak groźna dla dziecka.

Gorączka – kiedy można o niej mówić?

Przyjmuje się, że gorączkę u niemowląt przy pomiarze odbytniczym stwierdza się od wystąpienia temperatury przekraczającej 38°C. Jeżeli temperatura jest niższa, mówimy wtedy o stanie podgorączkowym. Warto również dodać, że stan podgorączkowy w niektórych sytuacjach może być konsekwencją np. intensywnego wysiłku fizycznego lub przegrzania organizmu na słońcu.

Dlatego też stan podgorączkowy nie powinien wywoływać paniki, nie zaleca się wtedy także podawania leków przeciwgorączkowych. Każdy pomiar zaleca się wykonać dwukrotnie i jednocześnie wykluczyć ewentualne błędy pomiaru, jak np.:

  • temperatura powietrza – ma to szczególne znaczenie w czasie upałów przy mierzeniu temperatury termometrem bezdotykowym,
  • spożywanie ciepłych napojów tuż przed pomiarem gorączki w jamie ustnej,
  • błędne ustawienia w termometrze – w tym celu warto porównać wynik zmierzony dziecku i sobie.

dlaczego niemowlak ma często gorączkę

Nawracająca gorączka u dzieci

Nawracająca gorączka u niemowlaka czy starszego dziecka ma miejsce wtedy, gdy podwyższona temperatura ciała pojawia się dość regularnie. Jeżeli nawracająca gorączka trwa tylko kilka godzin, ale pojawia się częściej niż raz w tygodniu, konieczna będzie konsultacja lekarska.

Gorączka nawracająca jest bardzo niepokojąca, szczególnie jeśli dotyczy najmłodszych dzieci. Często pediatrzy zlecają wtedy dodatkowe badania, aby znaleźć powód wystąpienia gorączki. Bywa bowiem tak, że nawracająca temperatura u dziecka wywołana jest chorobami autoimmunologicznymi czy zakażeniami układu moczowego. Nawracająca gorączka u dziecka niemal zawsze wymaga również badania moczu.

Gorączka nawracająca nierzadko związana jest z tzw. PFAPA, czyli zespołem gorączek nawracających. To jedna z chorób autoimmunologicznych, za jej główny objaw uważa się gorączki trwające po 3-7 dni powtarzające się co 3-5 tygodni. Dodatkowo występują takie dolegliwości jak zapalenie gardła, afty lub aftopodobne owrzodzenia jamy ustnej oraz powiększone węzły chłonne. Nawracająca gorączka u dziecka bez innych objawów również wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.

Jak walczyć z nawracającą gorączką?

Postępowanie związane z nawracającą gorączką zależy do tego, co jest powodem jej wystąpienia – dlatego też tak ważna jest konsultacja ze specjalistą. Warto jednak wspomnieć o kilku uniwersalnych sposobach, które z pewnością przyniosą ulgę Twojemu dziecku i pozwolą obniżyć gorączkę:

  • świetnie sprawdzają się chłodne okłady na czoło, możesz je zrobić z ręcznika lub pieluszki. Okłady mogą zapobiec wystąpieniu drgawek przy wysokiej gorączce,
  • jeśli okłady okażą się niewystarczające, spróbuj kąpieli w chłodnej wodzie. Bardzo ważne jest, aby jej temperatura była o zaledwie 1 stopień niższa niż temperatura ciała dziecka,
  • paracetamol wykazuje działanie przeciwgorączkowe do 6-8 godzin. Jest przy tym bezpieczny i można go podawać nawet małym dzieciom i kobietom w ciąży.