Skip to main content

Jakie niekorzystne objawy mogą wystąpić po szczepieniu dziecka? Czy paracetamol może pomóc w neutralizacji dolegliwości poszczepiennych?

Dlaczego się szczepimy?

Pierwszą szczepionkę każdy z nas przyjął już w pierwszej dobie życia – jeszcze na oddziale noworodkowym maluchy są szczepione na wirusowe zapalenie wątroby typu B (pierwsza dawka) oraz na gruźlicę. Zadaniem każdej z podawanych szczepionek jest pobudzenie dziecięcego organizmu do produkcji specjalnych przeciwciał przeciwko wybranym antygenom wirusowym i bakteryjnym.

Na przestrzeni lat okazało się, że szczepienia ochronne stanowią najskuteczniejsze narzędzie zabezpieczające przed kilkudziesięcioma chorobami zakaźnymi. To właśnie dzięki szczepionkom udało się pozbyć m.in. takich chorób jak ospa prawdziwa. Zdaniem WHO każdego roku podawanych jest około miliarda szczepionek, co ratuje życie 2,5 miliona osób.

Dlaczego się szczepimy? W ten sposób znacząco zmniejszamy ryzyko zachorowania i powikłań takich chorób jak krztusiec, wirusowe zapalenie wątroby typu B czy odra. Dzięki powszechnemu obowiązkowi szczepień stale wzrasta liczba osób odpornych na te choroby, co zabezpiecza przed wybuchem epidemii.

Ponadto szczepienia sprzyjają zdrowiu – w przeciwieństwie do wielu innych działań z zakresu medycyny, to właśnie szczepienia pozwalają nam zachować zdrowie, ponieważ zapobiegają chorobie, a nie ją leczą. Co więcej, szczepionki mają wpływ także na osoby niezaszczepione, gdyż ograniczają rozwój antybiotykoodporności u drobnoustrojów.

Jakie mogą być objawy niepożądane po szczepieniu?

W niektórych przypadkach po wykonaniu szczepienia może wystąpić tzw. niepożądany odczyn poszczepienny (NOP). Przyjmuje on postać ogólną i/lub miejscową, a sama częstość jego pojawienia się zależy np. od typu szczepionki. Zasadniczo jednak odczyn poszczepienny występuje coraz rzadziej z uwagi na udoskonalanie formuł stosowanych szczepionek. Ponadto odczyn po szczepionce zwykle jest łagodny, występuje w pierwszej dobie i ustępuje po 2–3 dniach. Czym się charakteryzuje?

Do jednych z najczęstszych objawów po przyjęciu szczepienia należy gorączka. Oprócz tego charakterystyczne są także takie objawy jak apatia, senność, brak humoru, marudzenie, brak apetytu czy płacz. Bolesne może być również miejsce wkłucia. Paracetamol obniża gorączkę i może pomóc w bólu, ponieważ ma także właściwości przeciwbólowe.

paracetamol po szczepieniu czy można

Czy podawać paracetamol po szczepieniu?

Wiele osób wpisuje w wyszukiwarkę hasła takie jak „paracetamol a szczepienie” czy „szczepienie a paracetamol”, odpowiedź na powyższe pytanie znajdziesz tutaj. Jeśli temperatura ciała dziecka po szczepieniu zbliża się do 38°C i dziecko źle to znosi, maluchowi można podać lek obniżający gorączkę – w pierwszej kolejności powinno się rozważyć podanie właśnie paracetamolu.

Otóż paracetamol to substancja, którą znamy od ponad 100 lat a jej bezpieczeństwo i skuteczność potwierdzone są również u noworodków. Z tego właśnie powodu paracetamol stosowany jest do zwalczania odczynów poszczepiennych takich jak gorączka i ból nawet u niemowląt.  Pamiętajmy, że podobnie jak w przypadku wszystkich innych leków, podanie paracetamolu u dzieci poniżej 3-go miesiąca życia powinno być konsultowane z lekarzem.

Jak działa paracetamol?

Paracetamol po szczepieniu niemowlaka czy starszego dziecka zalecany jest przez wielu specjalistów, warto jednak dowiedzieć się choć odrobinę o tym, w jaki sposób działa ta substancja. Przeciwgorączkowe działanie paracetamolu jest prawdopodobnie związane z bezpośrednim oddziaływaniem na podwzgórzowy ośrodek termoregulacji powodując rozszerzenie naczyń obwodowych, co skutkuje zwiększonym poceniem, zwiększonym przepływem krwi przez skórę i utratą ciepła.

Działanie przeciwbólowe paracetamolu polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym oraz, w mniejszym stopniu na blokowaniu sygnałów bólowych w obwodowym układzie nerwowym. Powoduje to zmniejszenie wrażliwości receptorów bólowych, dzięki czemu podwyższony zostaje tzw. próg bólu. Sprawia to, że ból jest mniej odczuwalny. Po podaniu paracetamolu temperatura obniża się na około 6-8 godzin, natomiast działanie przeciwbólowe utrzymuje się przez 4-6 godzin. Reakcja taka powinna nastąpić już po jednorazowym podaniu leku.