Ból i gorączka to objawy bardzo często występujące u dzieci. Najpowszechniej stosowanymi preparatami stosowanymi w zwalczaniu gorączki i bólu o łagodnym do umiarkowanego nasileniu są paracetamol i ibuprofen. Leki te, używane w odpowiednich dawkach, są uznawane za ogólnie bezpieczne i skuteczne. Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia paracetamol (znany również jako acetaminofen) jest lekiem pierwszego wyboru w zwalczania gorączki oraz bólu u niemowląt i dzieci1.
Gorączka jest częstym objawem infekcji wirusowej lub bakteryjnej w każdej grupie wiekowej, a przy tym jednym z głównych powodów zgłaszania się rodziców z dziećmi do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Leczenie farmakologiczne gorączki u dzieci powinno być zalecane w celu zmniejszenia dyskomfortu dziecka, a nie walki z gorączką per se. Chociaż podwyższenie temperatury ciała jest kontrolowaną przez ośrodek termoregulacji w podwzgórzu reakcją fizjologiczną towarzyszącą infekcji, to może ono negatywnie wpływać na stan psychiczny dziecka.
Część rodziców ulega tzw. fobii gorączkowej, w której lęk przed następstwami gorączki u dziecka może powodować nieracjonalne postępowanie i niezamierzone przedawkowanie leków przeciwgorączkowych (zarówno różnych substancji czynnych, jak i różnych postaci tych samych substancji)2. Z innej strony leczenie ostrego bólu, szczególnie w grupie małych dzieci, zwykle jest niedostateczne3,4.
Mechanizm działania i dostępne formy
Dokładny mechanizm działania paracetamolu nie jest znany. Uważa się, że działa on głównie ośrodkowo, zmniejszając intensywność sygnałów bólowych przekazywanych do mózgu i zapobiegając uwalnianiu prostaglandyn nasilających ból i zwiększających temperaturę ciała. Paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, nie ma potwierdzonego działania przeciwzapalnego.
Dostępnych jest kilkadziesiąt preparatów zwierających sam paracetamol bądź jego połączenie z innymi substancjami czynnymi. Preparaty paracetamolu są dostępne w postaci do stosowania doustnego (tabletki, płyn, granulat, zawiesina, roztwór doustny), doodbytniczego (czopki) i dożylnego. Różnorodność form leku ma gwarantować łatwość podania i wspomagać precyzję dawkowania. Dostępność różnych preparatów, form i preparatów złożonych stwarza jednocześnie ryzyko przedawkowania z powodu wielu różnych nazw handlowych leków zawierających paracetamol.
Dobór leku przeciwgorączkowego powinien być zindywidualizowany, a jego dawka dostosowana do masy ciała, a nie wieku dziecka. Rodziców należy jednocześnie wyczulić na sprawdzanie składów stosowanych preparatów, szczególnie tych złożonych. Wyjściowa temperatura ciała pacjenta i jego wiek są uważane za istotny niezależny czynnik wpływający na skuteczność wszystkich leków przeciwgorączkowych5. Wraz z wiekiem dziecka zmniejsza się prawdopodobieństwo ustąpienia gorączki i wydłuża się czas do jej obniżenia, etiologia tego zjawiska nie jest znana.
Skład i masa ciała oraz dojrzałość organów wewnętrznych zmieniają się wraz z wiekiem pacjenta, a farmakokinetyka i farmakodynamika leku może ulec istotnym zmianom6–10. Możliwa mniejsza skuteczność paracetamolu u otyłych dzieci jest związana ze spadkiem stężenia leku w surowicy w wyniku zwiększonego metabolizmu oksydacyjnego11.
Biodostępność
Odpowiednie dawkowanie paracetamolu ma na celu zapewnienie optymalnej skuteczności i bezpieczeństwa4. Najlepszą precyzję dawkowania oraz szybkość działania w warunkach ambulatoryjnych gwarantują preparaty w formie syropów i roztworów. Podanie doustne jest optymalną drogą podania leku, ponieważ działanie terapeutyczne jest wtedy szybkie (maksymalne stężenie w organizmie osiąga po 1–2 godz.), a ryzyko przypadkowego przedawkowania – mniejsze (szybsze usuwanie leku z organizmu).
Po podaniu doustnym paracetamol wchłania się dobrze i szybko poprzez bierną dyfuzję z przewodu pokarmowego, głównie w jelicie cienkim z wysoką, bliską 90%, biodostępnością i krótkim okresem półtrwania (t½ u dorosłych 2–3 godz., u dzieci 1,5–2 godz.)12. Lek osiąga maksymalne stężenie w ciągu 30–120 minut (Tmax 30–45 min) po podaniu doustnym.
Jak wynika z badań, po godzinie od podania leku temperatura ciała obniży się u ok. 80% dzieci13. U dzieci w stanie krytycznym biodostępność formy doustnej może być zmienna, co potencjalnie może wydłużać czas do osiągnięcia maksymalnego stężenia leku w surowicy i zmieniać efekt farmakodynamiczny7.
Wchłanianie paracetamolu podanego per rectum jest nieregularne i wydłużone, biodostępność może być nawet o 50% mniejsza niż po podaniu doustnym, a maksymalne stężenie we krwi uzyskuje się w ciągu 2–3 godz. po podaniu. Przy podaniu doodbytniczym biodostępność i szybkość wchłaniania leku zależą do wielu czynników, w tym dawki i wielkości czopka (im mniejsze, tym większa biodostępność), rodzaju podłoża (im większa lipofilność podłoża, tym większa biodostępność i szybsze działanie), szybkości rozpuszczania, a także od stopnia unaczynienia odbytnicy i umiejscowienia w niej czopka2.
Mimo tej znacznej zmienności wchłaniania skuteczność paracetamolu po podaniu doodbytniczym jest porównywalna do efektu po podaniu doustnym14–17. Należy w tym miejscu zwrócić uwagę na dawkę stosowaną przy podaniu per rectum. Opóźnienie we wchłanianiu po podaniu doodbytniczym jest kluczowym aspektem praktycznego leczenia gorączki u dzieci.
Zwiększenie dawki powinno zapewnić początek i czas działania leku niezbędny do uzyskania efektu klinicznego12. Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego (ChPL) zarejestrowana jednorazowa dawka doodbytnicza paracetamolu to ok. 15 mg/kg m.c.18–20. Takie dawki są mniej skuteczne niż równoważne dawki podane doustnie2. Do osiągnięcia odpowiedniego stężenia leku we krwi w przypadku podania doodbytniczego niezbędne jest zastosowanie wyższych dawek (30–45 mg/kg m.c.)2.
Przy podaniu dożylnym paracetamolu działanie przeciwbólowe pojawia się w ciągu 5–10 min od rozpoczęcia podawania. Działanie przeciwbólowe utrzymuje się przez 4–6 godz., a przeciwgorączkowe – 6–8 godz.
Dawkowanie
Przy zalecaniu paracetamolu należy zwrócić uwagę na poprawne dawkowanie. Ze względu na dużą różnicę między dawką terapeutyczną a toksyczną oraz jednoczesną skuteczność przeciwbólową i przeciwgorączkową paracetamol w optymalnej dawce 15 mg/kg m.c. podawany co 4–6 godzin do dawki dobowej 60 mg/kg m.c. (u dzieci o masie >40 kg i u dorosłych 750–1000 mg na dawkę co 4–6 godz., nie przekraczając dawki 4 g na dobę) został uznany za złoty standard bezpiecznej terapii12,21,22.
Zgodnie z zaleceniami WHO jedyną opcją terapeutyczną w leczeniu bólu u niemowląt <3 m.ż. jest paracetamol w dawce 10 mg/kg m.c. co 4–6 godzin21. Dawki poniżej <10 mg/kg m.c. są uznawane za subterapeutyczne12.
Dawkowanie zarejestrowanych w Polsce preparatów paracetamolu do stosowania doustnego lub doodbytniczego u dzieci jest następujące: dawka jednorazowa u dzieci od 3 m.ż. – 10–15 mg/kg m.c. lub 0,5–1 g dla dzieci starszych, po 12 r.ż., podawana nie częściej niż co 4 godz. (zazwyczaj 4 dawki/dobę), zgodnie z rejestracją leku maksymalna dawka dobowa stosowana wynosi 60 mg/kg m.c.
Maksymalna dawka dobowa 90 mg/kg lub 4 g powinna być ograniczona do 3 kolejnych dni13. W niektórych krajach, np. w Wielkiej Brytanii, stosuje się większe dawki paracetamolu. British National Formulary for Children zaleca u dzieci w wieku od 3 m.ż. do 12 r.ż. następujące dawkowanie:
- doustnie – pierwsza dawka (w zależności od nasilenia gorączki lub natężenia bólu): 20–30 mg/kg m.c., następnie 15–20 mg/kg m.c./dawkę; maksymalna dawka dobowa wynosi 90 mg/kg m.c.;
- doodbytniczo – pierwsza dawka: 30–40 mg/kg m.c., następnie 25–30 mg/kg m.c./dawkę; maksymalna dawka dobowa wynosi 120 mg/kg m.c.23.
Nie ma spójnych dowodów na to, że zwiększenie początkowej dawki doustnej lub doodbytniczej paracetamolu poprawia jego skuteczność13,24,25. W części prac sugerowano jednak, że zwiększenie dawki może przyspieszyć działanie przeciwgorączkowe25.
Przy modyfikacji dawkowania należy wziąć pod uwagę, czy lek będzie stosowany jednorazowo czy wielokrotnie w ciągu doby. Wielu rodziców podaje paracetamol zgodnie z harmonogramem (np. na stałe 4 razy dziennie), a efekt skumulowanej dawki może być większy niż w przypadku dawki pojedynczej26.
Paracetamol w płynie
Preparat paracetamolu w płynie dostępny na rynku polskim w dawce 100 mg/ml zawiera najwyższą stężoną dawkę leku. Z doświadczenia własnego wiemy, że podawanie leków przeciwgorączkowych małym dzieciom bywa kłopotliwe.
Większe stężenie leku oznacza mniejszą objętość do połknięcia, co ułatwia podanie. Objętość płynu do wypicia przez dziecko jest o 75% mniejsza w porównaniu z preparatami paracetamolu w syropie, przy tej samej skutecznej dawce leku. Wadą tego preparatu może być smak, chociaż malinowy, to jednak gorzki, który może nie odpowiadać każdemu dziecku. W takiej sytuacji lek można rozcieńczać wodą, mlekiem lub ulubionym sokiem dziecka.
Aby uniknąć przedawkowania, warto zwracać rodzicom uwagę, że podane objętości są dalece mniejsze od stosowanych „zwyczajowo” w przypadku syropów. Ulotka zawiera bardzo szczegółowy i pomocny opis dawkowania leku, a załączony kroplomierz zapewnia precyzyjne dozowanie. Podczas stosowania preparatów paracetamolu z przestrzeganiem prawidłowego dawkowania (tj. maksymalnie 60–90 mg/kg m.c./dobę[i] lub 2–4 g/dobę[ii]) nie odnotowano poważniejszych działań niepożądanych, z wyjątkiem możliwych skórnych reakcji alergicznych.
Podawanie większych dawek leku lub jego długotrwale stosowanie może prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych, zwłaszcza ze strony wątroby. W przypadku przyjęcia dużych dawek paracetamolu zasoby wątrobowego glutationu mogą ulec wyczerpaniu, skutkując znacznym nagromadzeniem w wątrobie toksycznego metabolitu i uszkodzeniem hepatocytów. U dzieci do 6 r.ż. działanie toksyczne paracetamolu jest słabsze niż u dzieci starszych i dorosłych, co jest uwarunkowane różnicami w metabolizmie tego leku (duże zapasy glutationu)27.
Podanie doodbytnicze paracetamolu
Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrii rodzicom odradza się podawanie dzieciom paracetamolu doodbytniczo, chyba że otrzymają oni od personelu medycznego specjalne instrukcje28. Uzasadnia się to możliwością wystąpienia nieadekwatnego efektu terapeutycznego z powodu złego wchłaniania lub kumulacji efektów toksycznych na skutek nadmiernego lub zbyt częstego podawania leku28. Zgodnie z rejestracją u dzieci w wieku <2 r.ż. paracetamol powinien być stosowany tylko z przepisu lekarza.
Doodbytnicze podanie paracetamolu jest wygodne w kilku przypadkach – przede wszystkim w nocy u dzieci śpiących i w przypadku wymiotów czy w stanach nieprzytomności w warunkach braku dostępu dożylnego. W tym miejscu należy podkreślić, że wymiotujące dziecko jest w grupie ryzyka toksycznego działania paracetamolu ze względu na potencjalne zmniejszenie zapasów wątrobowego glutationu, wynikające z często towarzyszącemu wymiotom stanom głodzenia i zmniejszeniem apetytu29. Ponadto wiele starszych dzieci niezbyt chętnie akceptuje formę czopka.
Na etykietach znacznej części preparatów producenci umieszczają informacje dotyczące zalecanego dawkowania w zależności od wieku dziecka, które mogą jednak nie przynieść pożądanego skutku, ponieważ często podane dawki dla wieku są zbyt małe w stosunku do rzeczywistej masy ciała dziecka. Należy też pamiętać, że dostępnych w Polsce preparatów w postaci czopków nie należy dzielić.
Droga dożylna
W celu szybkiego obniżenia wysokiej gorączki lub w przypadku, gdy doustna lub doodbytnicza droga podania nie jest możliwa, zaleca się dożylne podanie leku30. U dzieci paracetamol podawany dożylnie w porównaniu z drogą doustną cechuje się szybszym działaniem obniżającym ciepłotę ciała. U pacjentów wymagających szybkiego obniżenia temperatury (np. będących w stanie krytycznym) podanie dożylne wydaje się najlepszym rozwiązaniem7. Należy jednak pamiętać, że u tych chorych paracetamol podany dożylnie może powodować niedociśnienie tętnicze31.
Paracetamol podany dożylnie lub doustnie wykazuje podobne działanie przeciwgorączkowe w grupie dzieci wymagających intensywnej opieki medycznej, przy czym podanie dożylne wiąże się z wcześniejszym działaniem32. U każdego pacjenta należy przeprowadzić bilans między korzyściami klinicznymi z szybkiego obniżania temperatury ciała a kosztami i potencjalnymi działaniami niepożądanymi wynikającymi z dożylnego podania paracetamolu.
Przed zastosowaniem paracetamolu jako leku przeciwgorączkowego nie należy zapominać, że gorączka jest naturalną – i w większości przypadków korzystną – reakcją obronną organizmu i nie zawsze należy ją zwalczać.
Podsumowanie
- Paracetamol – pod warunkiem prawidłowego stosowania – jest skutecznym oraz bezpiecznym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.
- Przy ustalaniu dawki paracetamolu należy kierować się przede wszystkim masą ciała dziecka, a nie jego wiekiem.
- Dawkowanie paracetamolu według zaleceń na etykiecie i sugerowanie się wiekiem dziecka często okazuje się nieskuteczne z powodu zbyt małej dawki.
- Konieczność stosowania wyższych dawek przy podaniu doodbytniczym zwiększa ryzyko działań niepożądanych paracetamolu.
- Podawanie paracetamolu w formie płynu z zastosowaniem kroplomierza zapewnia precyzyjne dozowanie i najmniejszą możliwą objętość leku do połknięcia.
Piśmiennictwo
- Organización Mundial de la Salud (OMS). World Health Organization. Model List of Essential Medicines. 21st List 2019. WHO. 2019;21:119-134.
- Bastola R, Shrestha SK, Bastola BS, Shrestha D, Sharma Y. Comparison of Oral Versus Normal and High-Dose Rectal Paracetamol in the Treatment of Fever in Children. J Nepal Paediatr Soc. 2018;37(3):220-225. doi:10.3126/jnps.v37i3.18882
- Alexander J, Manno M. Underuse of analgesia in very young pediatric patients with isolated painful injuries. Ann Emerg Med. 2003;41(5):617-622. doi:10.1067/mem.2003.138
- Seupaul RA, Alexander J. Oligoanalgesia in Very Young Pediatric Patients [1] (multiple letters). Ann Emerg Med. 2004. doi:10.1016/j.annemergmed.2003.07.006
- Litalien C, Jacqz-Aigrain E. Risks and benefits of nonsteroidal anti-inflammatory drugs in children: A comparison with paracetamol. Paediatr Drugs. 2001;3(11):817-858. doi:10.2165/00128072-200103110-00004
- Allegaert K, Palmer GM, Anderson BJ. The pharmacokinetics of intravenous paracetamol in neonates: Size matters most. Arch Dis Child. 2011. doi:10.1136/adc.2010.204552
- Moffett BS, Gutierrez K, Davis K, Sigdel B, Strobel N. Antipyretic Efficacy of Acetaminophen and Ibuprofen in Critically Ill Pediatric Patients. Pediatr Crit Care Med. 2019;20(8):E386-E393. doi:10.1097/PCC.0000000000002072
- ANDERSON FANZCA BJ, WOOLARD PhD GA, HOLFORD FRACP NHG. Pharmacokinetics of rectal paracetamol after major surgery in children. Pediatr Anesth. 1995;5(4):237-242. doi:10.1111/j.1460-9592.1995.tb00291.x
- Anderson BJ, van Lingen RA, Hansen TG, Lin Y-C, Holford NHG. Acetaminophen Developmental Pharmacokinetics in Premature Neonates and Infants. Anesthesiology. 2002;96(6):1336-1345. doi:10.1097/00000542-200206000-00012
- Jiang XL, Zhao P, Barrett JS, Lesko LJ, Schmidt S. Original article: Application of physiologically based pharmacokinetic modeling to predict acetaminophen metabolism and pharmacokinetics in children. CPT Pharmacometrics Syst Pharmacol. 2013;2(10):1-9. doi:10.1038/psp.2013.55
- van Rongen A, Välitalo PAJ, Peeters MYM, et al. Morbidly Obese Patients Exhibit Increased CYP2E1-Mediated Oxidation of Acetaminophen. Clin Pharmacokinet. 2016;55(7):833-847. doi:10.1007/s40262-015-0357-0
- de Martino M, Chiarugi A. Recent Advances in Pediatric Use of Oral Paracetamol in Fever and Pain Management. Pain Ther. 2015;4(2):149-168. doi:10.1007/s40122-015-0040-z
- Section on Clinical Pharmacology, Committee on Drugs, Sullivan JE, Farrar HC. Fever and antipyretic use in children. Pediatrics. 2011;127(3):580-587. doi:10.1542/peds.2010-3852
- Goldstein LH, Berlin M, Berkovitch M, Kozer E. Effectiveness of Oral vs Rectal Acetaminophen. Arch Pediatr Adolesc Med. 2008;162(11):1042. doi:10.1001/archpedi.162.11.1042
- Hahn TW, Henneberg SW, Holm-Knudsen RJ, Eriksen K, Rasmussen SN, Rasmussen M. Pharmacokinetics of rectal paracetamol after repeated dosing in children. Br J Anaesth. 2000. doi:10.1093/bja/85.4.512
- Hansen TG, O’Brien K, Morton NS, Rasmussen SN. Plasma paracetamol concentrations and pharmacokinetics following rectal administration in neonates and young infants. Acta Anaesthesiol Scand. 1999;43(8):855-859. doi:10.1034/j.1399-6576.1999.430813.x
- Ghosh NK, Tanzin F, Manjur F, Rizwan F, Khanam M, Shahriar SMS. Antipyretic effect of oral versus rectal acetaminophen in children – A randomized comparative study. World J Pharm Res. 2018;7(September):1722-1734. doi:10.20959/wjpr20187-11685
- Charakterysyka Produktu Leczniczego. Efferalgan, Czopki Doodbytnicze. doi:10.16309/j.cnki.issn.1007-1776.2003.03.004
- Charakterysyka produktu leczniczego. Paracetamol Farmina, czopki. doi:10.16309/j.cnki.issn.1007-1776.2003.03.004
- Charakterysyka produktu leczniczego. Paracetamol Hasco, czopki.
- World Health Organization. WHO guidelines on the pharmacological treatment of persisting pain in children with medical illnesses. Link. Published 2012.
- Cranswick N, Coghlan D. Paracetamol efficacy and safety in children: The first 40 years. Am J Ther. 2000. doi:10.1097/00045391-200007020-00010
- Woroń J. Jak bezpiecznie i skutecznie stosować paracetamol. Pediatr po Dyplomie. 2013;17(2):64-68.
- Temple AR, Temple BR, Kuffner EK. Dosing and Antipyretic Efficacy of Oral Acetaminophen in Children. Clin Ther. 2013;35(9):1361-1375.e45. doi:10.1016/j.clinthera.2013.06.022
- Gibb IA, Anderson BJ. Paracetamol (acetaminophen) pharmacodynamics: Interpreting the plasma concentration. Arch Dis Child. 2008;93(3):241-247. doi:10.1136/adc.2007.126896
- Nahata MC, Powell DA, Durrell DE, Miller MA. Acetaminophen accumulation in pediatric patients after repeated therapeutic doses. Eur J Clin Pharmacol. 1984. doi:10.1007/bf00553155
- Yaffa S, Aranda J. Neonatal and Pediatric Pharmacology. Philadelphia: Wolters Kluwer; 2011.
- American Academy of Pediatrics. Committee on Drugs. Acetaminophen Toxicity in Children. Pediatrics. 2001;108(4):1020-1024. doi:10.1542/peds.108.4.1020
- Osterhoudt KC, Henretig FM. Still Wary of Rectal Acetaminophen. Arch Pediatr Adolesc Med. 2009;163(5):491. doi:10.1001/archpediatrics.2009.81
- Roy S, Simalti AK. Comparison of Antipyretic Efficacy of Intravenous (IV) Acetaminophen versus Oral (PO) Acetaminophen in the Management of Fever in Children. Indian J Pediatr. 2018;85(1):1-4. doi:10.1007/s12098-017-2457-3
- Cantais A, Schnell D, Vincent F, et al. Acetaminophen-Induced Changes in Systemic Blood Pressure in Critically Ill Patients. Crit Care Med. 2016;44(12):2192-2198. doi:10.1097/CCM.0000000000001954
- Ray S, Rogers L, Brown KL, Peters MJ. The Effect of Acetaminophen on Temperature in Critically Ill Children. Pediatr Crit Care Med. 2018;19(3):204-209. doi:10.1097/PCC.0000000000001426
[i] W przypadku krótkotrwałego stosowania (do 3 dni): 90 mg/kg m.c./dobę.
[ii] Według niektórych źródeł do 3 g/dobę, a przy obecności czynników ryzyka – 2 g/dobę.