Skip to main content

Pierwsze szczepienie pociechy to bardzo stresujący moment zarówno dla dziecka jak i dla jego rodziców. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na pytania, które najczęściej pojawiają się w głowach młodych rodziców.

1. Czy szczepienie powinno być konsultowane z lekarzem?

Tak, każde szczepienie wymaga konsultacji lekarskiej. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad dotyczący przebytych i aktualnych chorób, nadwrażliwości, reakcji po wcześniejszym szczepieniu.

2. Czy można maleństwu podać lek przeciwbólowy przed szczepieniem?

Nie należy stosować żadnych leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych przed lub w trakcie szczepienia. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach lekarz może zalecić podanie leku – zazwyczaj u dzieci, u których wystąpiły drgawki gorączkowe.

3. Czy są jakieś inne sposoby na załagodzenie bólu podczas szczepienia?

Nie ma uniwersalnego środka, ale na pewno pomoże bliskość mamy i delikatne pocieranie skóry w okolicy podania szczepionki. Podanie słodkiego napoju tuż przed szczepieniem również pozwoli załagodzić ból.

4. Czy szczepienie może wpłynąć na samopoczucie dziecka?

W miejscu podania szczepionki może pojawić się rumień lub obrzęk (reakcja miejscowa), która niekiedy wywołuje ból. W niewielkim odstępie czasu po szczepieniu może pojawić się również gorączka. Wystąpienie tych dwóch objawów nie wymaga wizyty u lekarza.

Jeżeli temperatura ciała przekroczy 38°C należy dziecku podać paracetamol w odpowiedniej dawce. Łagodny wzrost temperatury (do 38°C) nie wymaga podania leków przeciwgorączkowych. W sytuacji, gdy pojawią się inne objawy, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Żadna z informacji przedstawionych powyżej nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.