Skip to main content

Czy paracetamol może być podawany niemowlętom? Na czym polega działanie tej substancji leczniczej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Kilka słów o paracetamolu

Paracetamol jest jednym z najczęściej stosowanych i zarazem najpopularniejszych środków leczniczych na świecie. Warto zauważyć, że historia jego wykorzystania liczy sobie ponad 100 lat. Pierwsza synteza paracetamolu miała miejsce w Stanach Zjednoczonych jeszcze w XIX wieku, wtedy to też rozpoczęto testowanie tej substancji. Do komercyjnego użytku leczniczego paracetamol wprowadzono w Wielkiej Brytanii już w 1956 roku.

Ciekawostką jest, że paracetamol wciąż jeszcze można czasem spotkać pod inną nazwą – acetaminofen. Tylko na polskim rynku dostępnych jest kilkadziesiąt preparatów zawierających paracetamol dla noworodka, warto zwrócić uwagę na płyn doustny w dawce 100mg/ml, który posiada najwyższe stężenie leku, bardzo wygodne w dawkowaniu u najmłodszych.

Jak działa paracetamol?

Tak dużą popularność i powszechność stosowania paracetamol w dużej mierze zawdzięcza swoim wyjątkowym właściwościom. Otóż działanie paracetamolu sprowadza się przede wszystkim do efektu przeciwbólowego i przeciwgorączkowe. Mechanizm działania przeciwbólowego nie został w pełni poznany. Paracetamol może działać głównie poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym i w mniejszym stopniu, poprzez blokowanie sygnałów bólu w obwodowym układzie nerwowym. Wraz z przyjęciem paracetamolu do organizmu następuje obniżenie wrażliwości receptorów bólowych, co z kolei powoduje bezpośrednie podwyższenie progu odczuwania bólu.

Działanie przeciwgorączkowe, będące zarazem jednym z głównych powodów stosowania paracetamolu,  jest prawdopodobnie związane z bezpośrednim oddziaływaniem na podwzgórzowy ośrodek termoregulacji powodując rozszerzenie naczyń obwodowych, co skutkuje zwiększonym poceniem, zwiększonym przepływem krwi przez skórę i utratą ciepła. Działanie ośrodkowe prawdopodobnie wiążę się z hamowaniem syntezy prostaglandyn w podwzgórzu.

W przeciwieństwie do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) takich jak np. ibuprofen, paracetamol dla noworodka nie wykazuje właściwości przeciwzapalnych. Wynika to z faktu, iż paracetamol nie hamuje syntezy prostaglandyn w tkankach obwodowych, które tym samym są istotnymi mediatorami zapalenia. Sprawia to, że leki na bazie paracetamolu mogą być zażywane przez osoby, które mają przeciwwskazania do zażywania NLPZ.

Jaki paracetamol dla noworodka? Biorąc pod uwagę powyższe informacje, z pewnością wielu rodziców zadaje sobie to pytanie. Dobrym rozwiązaniem jest wysoko skoncentrowany płyn doustny w dawce 100mg/m. Jest bezpieczny, a do tego szybko zwalcza takie dolegliwości jak gorączka czy ból. „Paracetamol, noworodek” to doskonałe połączenie. Paracetamol może być stosowany:

  • przy wysokiej gorączce powyżej 38°C, paracetamol może być zresztą podawany nie tylko dzieciom, ale i kobietom w ciąży,
  • przy wystąpieniu ostrych i przewlekłych dolegliwości bólowych o umiarkowanych lub słabym nasileniu, takich jak ból gardła, ból głowy, ból zęba, ból migrenowy, ból miesiączkowy i napięciowy, bóle po urazach i zabiegach, ból u dzieci podczas ząbkowania,
  • w czasie mocniejszych dolegliwości bólowych,
  • przy jednoczesnym wystąpieniu bólu i gorączki np. w infekcjach wirusowych czy bakteryjnych, w czasie przeziębienia i grypy.

paracetamol dla noworodka

Czy paracetamol można podać noworodkowi?

Paracetamol przez dziesięciolecia został wielokrotnie przebadany, dzięki czemu obecnie uważany jest za jedną z najbezpieczniejszych i najlepiej poznanych substancji leczniczych na świecie. Biorąc pod uwagę działanie paracetamolu warto zaznaczyć, że działanie przeciwgorączkowe utrzymuje się przez około 6-8 godzin, natomiast działanie przeciwbólowe przez około 4-6 godzin. Dawkowanie preparatu z paracetamolem zawsze sprawdź na ulotce lub skonsultuj się z lekarzem.

Paracetamol noworodek – co jeszcze musisz wiedzieć?

Biorąc pod uwagę paracetamol i noworodka, trzeba zaznaczyć, że paracetamol może wspomóc walkę z gorączką powstałą w wyniku:

  • zakażeń górnych dróg oddechowych różnego rodzaju, np. na tle wirusowym, w przebiegu grypy czy przy popularnej trzydniówce, która charakteryzuje się wysoką gorączką,
  • zakażeń układu moczowego,
  • zapalenia ucha środkowego,
  • chorób zakaźnych różnego typu,
  • nieżytu żołądkowo-jelitowego.

Jeśli gorączka wystąpi u noworodka czy małego dziecka, w każdym przypadku rodzice powinni jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Ponadto do lekarza należy wybrać się z dzieckiem jeśli wystąpią takie dodatkowe objawy jak duszność, drgawki, częstomocz (może wskazywać na zakażenie układu moczowego), także jeśli maluch cierpi na choroby przewlekłe lub gorączka utrzymuje się dłużej niż przez 5 dni i nie ma odpowiedzi na podawane leki przeciwgorączkowe.