Biegunka i gorączka u dziecka

Biegunka jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych występujących u najmłodszych pacjentów. Przyczyn takiego stanu może być wiele –  infekcje bakteryjne i wirusowe, stres, alergie, błędy dietetyczne. Schorzeniu może towarzyszyć gorączka i odwodnienie.

Każdy rodzic zderzył się kiedyś z problemem biegunki u swojej pociechy. Przypadłość, w której dziecko oddaje stolce o różnej konsystencji może mieć różne podłoże. Może być tak, że biegunka jest zwiastunem nadchodzącej infekcji, ale nie tylko. Problem pojawia się również podczas rozszerzania diety niemowlęcia. Niektóre warzywa i owoce mogą powodować wzdęcia, lub alergie prowadzące właśnie do biegunek. U starszych dzieci może być ona spowodowana także błędami żywieniowymi, lub zjedzeniem nieświeżego posiłku. Chorujący maluch może nabawić się rozwolnienia również podczas przyjmowania antybiotyków, które eliminując z organizmu bakterie poważnie zaburzają pracę jelit.

Biegunka może mieć różny przebieg, w zależności od towarzyszących jej dodatkowych objawów. Najczęściej są to wymioty  i gorączka. W rezultacie takie objawy prowadzą do odwodnienia, dlatego należy szybko reagować podając pociechom płyny nawadniające. Najlepiej niedobór płynów uzupełniają tak zwane elektrolity, które z łatwością przygotujesz w domu. Przegotowaną wodę łączymy z taką samą porcją świeżo wyciśniętego soku z cytrusów, całość ‘doprawiamy’ łyżeczką soli morskiej. Taki płyn podajemy maluchowi po każdym oddanym stolcu. Świetnie sprawdzą się także łagodne herbatki ziołowe i owocowe, lub herbata z cytryną, a także niegazowana woda mineralna.

Gdy u maluszka pojawi się gorączka towarzysząca rozwolnieniu i odwodnieniu natychmiast przechodzimy do działania. Oczywiście w takiej sytuacji sprawdza się paracetamol w płynie, a nie inne leki w tabletkach czy w czopkach. Paracetamol w porównaniu do ibuprofenu jest środkiem bardzo łagodnym, niepodrażniającym żołądka, dlatego może być stosowany przy wszelkiego rodzaju problemach żołądkowo-jelitowych. Idealnym preparatem dla gorączkujących maluchów jest PEDICETAMOL, w wygodnej zawiesinie dla dzieci i niemowląt od pierwszych dni życia. Unikalna, stężona formuła sprawia, że dziecko przyjmuje nawet cztery razy mniej płynu do połknięcia.

Można go podawać od pierwszych dni życia!