Ząbkowanie dziecka to trudny czas w życiu każdego rodzica. Nieprzespane noce, grymaszące i obolałe dziecko. Istnieje jednak kilka sposobów, które pozwolą nam przeżyć ten okres bez stresów.
Rozpoczęcie ząbkowania to indywidualna kwestia uwarunkowana wieloma czynnikami. Niekiedy zdarza się, że pierwsze zęby wyrzynają się już w piątym miesiącu życia, u innych dzieci dopiero w okolicach pierwszych urodzin.
Młodzi rodzice często zamartwiają się wypatrując ząbkowania. Córka koleżanki ma już pierwsze ząbki, mimo iż jest w tym samym wieku co Wasz synek? Dowiedzcie się, kiedy miało to miejsce u Was. Być może w tym przypadku górę wzięły czynniki genetyczne.
Pierwsze oznaki ząbkowania to przede wszystkim swędzące dziąsła. Maluch próbuje radzić sobie z tym uczuciem wkładając do buzi paluszki lub inne przedmioty znajdujące się wokół jego przestrzeni, na przykład grzechotkę.
Początki wyrzynania zębów przynoszą też obfite ślinienie się, a zaglądając dziecku do buzi zauważysz zaczerwienione dziąsła. Na krótko przed wyrastaniem zębów pociecha jest niespokojna, płaczliwa, odczuwa dyskomfort. Taki stan może trwać od trzeciego miesiąca życia, aż do pierwszego roku życia.
Zwykle w pierwszej kolejności rosną dolne jedynki, ale nie jest to reguła. Niekiedy najpierw wychodzą górne dwójki, lub inne.
Płacz to stały element ząbkowania. Maluszkowi doskwierają przebijające się przez dziąsła zęby, powodując dyskomfort. Istnieje jednak kilka sposobów, by pomóc dziecku, a najpopularniejszym z nich jest łagodzenia bólu podrażnionych dziąseł specjalnym gryzakiem wypełnionym zimną wodą. Taki gadżet schładzamy ostrożnie w lodówce, by nie zaszkodzić jeszcze bardziej.
Na rynku dostępne są również specjalne grzechotki do gryzienia. Wykonane z miękkich materiałów sylikonowych, zabawki wypełnione są chłodzącym żelem.
W aptece znajdziesz również całą gamę preparatów łagodzących podrażnienia w formie żelu do smarowania dziąseł. Żel ma działanie przeciwbólowe i antybakteryjne, dlatego dziecko szybko odczuje ulgę.
Jeżeli ból wyrzynających się zębów będzie bardzo intensywny warto podać dziecku dawkę paracetamolu, lek pierwszego podania u niemowląt. Najlepszy będzie Pedicetamol z kroplomierzem, dzięki któremu precyzyjnie odmierzysz właściwą dawkę preparatu.
Dodatkowym atutem jest 10% stężenie paracetamolu w porównaniu do innych tego typu preparatów, a co z tego wynika mała ilość płynu do połknięcia przez dziecko.
Żadna z informacji przedstawionych powyżej nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.