Jak mierzyć temperaturę niemowlakowi? Jakie termometry są najlepsze i czego unikać przed mierzeniem temperatury u dziecka?
Kiedy można mówić o gorączce u niemowlaka?
Gorączka u niemowlaka, czyli podwyższona temperatura ciała, zawsze jest powodem do stresu dla jego rodziców. Gorączka sama w sobie nie jest wcale tak zła, jak mogłoby się wydawać, świadczy bowiem o walce organizmu na przykład z infekcją lub stanem zapalnym.
Ponadto należy wiedzieć, że niemowlęta nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego układu termoregulacji, w związku z czym pojęcie „gorączki” w ich przypadku należy rozumieć nieco inaczej. Przyjmuje się bowiem, że normą temperatury ciała niemowlęcia jest zakres temperatur wynoszący od 36,6°C do nawet 37,5°C.
Pojawienie się gorączki jest wynikiem procesów mających na celu przestawienie ośrodka termoregulacji na wyższą temperaturę. O ile powodów wystąpienia gorączki jest bardzo wiele, to najczęstszym jednak są infekcje. Gorączka przy infekcji ma dość charakterystyczny przebieg:
- najpierw temperatura narasta dość szybko, a do tego pojawiają się objawy takie jak osłabienie,
- podwyższona temperatura ciała stabilizuje się,
- następuje powolne ustępowanie gorączki.
Czym mierzyć temperaturę?
Odpowiedź na pytanie „jak mierzyć temperaturę niemowlakowi” wymaga nieco głębszej analizy. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na używany sprzęt. Termometry rtęciowe już dawno temu wyszły z użycia, a jeśli jakimś cudem wciąż posiadasz takowy w domu, najlepiej wymień go na termometr elektroniczny. Termometry rtęciowe są bardzo niebezpieczne w przypadku ich uszkodzenia, gdyby doszło do wycieknięcia trującej rtęci.
Do pomiaru temperatury u niemowląt zdecydowanie polecane są wspomniane już termometry elektroniczne. Cechują się one szybkim działaniem oraz dokładnością pomiaru, czasem temperaturę można odczytać już nawet po kilku sekundach. W przypadku małych dzieci polecane są termometry douszne oraz termometry naczołowe, należy jednak pamiętać, że oba rozwiązania posiadają pewne wady.
Termometry douszne pozwalają na bardzo dokładne zmierzenie temperatury, są jednak dość trudne w użytkowaniu, trzeba bowiem odpowiednio naciągnąć uszko maluszka.
Pomiar temperatury na czole u niemowlaka z pewnością nie jest aż tak dokładny, ale na pewno o wiele prostszy. W ten sposób nie wywołasz stresu u dziecka. Uważa się, że pomiar temperatury na zewnątrz ciała w stosunku do pomiaru wewnątrz ciała może różnić się nawet dwiema kreskami. Warto też dodać, że zarówno termometry naczołowe, jak i douszne, są sporo droższe niż termometry elektroniczne.
Jak mierzyć temperaturę niemowlęciu?
Aby prawidłowo zmierzyć temperaturę dziecka, pomiar zawsze należy powtórzyć przynajmniej dwukrotnie – w ten sposób eliminuje się ryzyko jakichkolwiek błędów. Pierwszy pomiar będzie w takim wypadku służył jako punkt odniesienia.
Niezależnie od tego, jaki termometr posiadasz, zawsze przed pierwszym użyciem zapoznaj się z dołączoną ulotką. Czasami nawet niewielka różnica w procesie mierzenia może sprawić, że uzyskany wynik będzie dalece odbierał od rzeczywistego.
Pamiętaj też, aby nie mierzyć temperatury niemowlaka wcześniej niż 20 minut po kąpieli, pobyt w ciepłej wodzie może podwyższyć jego całkowitą temperaturę ciała, co zafałszuje uzyskany rezultat.
O czym warto pamiętać przy pomiarze temperatury u dziecka?
Zazwyczaj mierzenie temperatury u niemowlaka pod pachą, mierzenie temperatury u niemowląt w pachwinie czy mierzenie temperatury w odbycie u niemowlaka jest możliwe za pomocą tego samego termometru. Ze względów higienicznych zazwyczaj jednak decydujemy się na jedną lub dwie z wymienionych metod w przypadku jednego urządzenia.
Ponadto mierzenie temperatury w odbycie u niemowlaka może być wykonywane za pomocą sprzętu specjalnie dostosowanego do tego celu. Taki sposób pomiaru temperatury polecany przez co najmniej 3 pierwsze miesiące życia, u niemowląt nie można natomiast mierzyć temperatury w ustach. Pamiętaj również, aby przed pierwszym mierzeniem temperatury, umyć termometr ciepłą wodą z mydłem.
Jak zmierzyć temperaturę u niemowlaka w pupie? W tym celu należy dziecko położyć na boczku lub brzuszku, warto też podłożyć pod pupę pieluszkę. Końcówkę termometru oraz odbyt posmaruj oliwką lub tłustym kremem, a następnie wsuń dosyć głęboko i zmierz temperaturę.