Grypa to ostra choroba układu oddechowego wywołana przez RNA ortomyksowirusy. Choroba występuje głównie w miesiącach zimowych, powodując epidemię zachorowań.
Pomimo zaawansowania medycyny, w ciągu minionych 100 lat nie wprowadzono niczego, co wpływałoby na zatrzymanie występowania epidemii i pandemii. Gorączka, ból głowy, ból mięśni oraz osłabienie są typowe dla grypy.
W większości przypadków w populacji ogólnej choroba ma przebieg samoograniczający się (grypa bez powikłań). Jednakże jest powodem opuszczania dni w pracy lub w szkole i wiąże się ze zwiększoną zachorowalnością i śmiertelnością w grupach wysokiego ryzyka (grypa z powikłaniami).
Leczenie osób niebędących w grupie wysokiego ryzyka to stosowanie doraźnych środków, które mają zapewnić odpowiednie nawodnienie oraz zredukować objawy. Specyficzne leki przeciwwirusowe są rekomendowane dla osób z grupy o podwyższonym ryzyku wystąpienia powikłań choroby.
W grupach niskiego ryzyka stosuje się z dobrym skutkiem standaryzowany wyciąg z owoców czarnego bzu, który ma, udowodnioną w badaniach klinicznych, aktywność przeciwwirusową.