Skip to main content

Czy wiesz, czym charakteryzuje się infekcja wirusowa? W jaki sposób możesz z nią walczyć, aby ulżyć swojemu dziecku?

Czym są infekcje wirusowe?

Infekcje wirusowe to częsty powód zakażeń górnych dróg oddechowych – zgodnie z badaniami może to być nawet 90% wszystkich przypadków. Najczęściej zakażenia górnych dróg oddechowych wywołują takie wirusy jak rynowirusy, adenowirusy, koronawirusy czy wirus grypy. Infekcje wirusowe u dzieci występują bardzo często, ta grupa (wraz z osobami starszymi) jest na nie najbardziej narażona. Infekcja wirusowa u niemowlaka może mieć różny przebieg, na szczęście w większości przypadków infekcje wirusowe u dzieci są łagodne.

Przede wszystkim z uwagi na częstotliwość występowania, a także możliwy ciężki przebieg u dzieci, zakażenia górnych dróg oddechowych uważane są za poważny problem nie tylko medyczny, ale też socjoekonomiczny. Zakażenia mogą obejmować takie schorzenia jak ostre stany zapalne nosa i zatok przynosowych, gardła oraz krtani. U dzieci tego typu infekcje obserwowane są przez cały rok, szczególne ich nasilenie odnotowuje się w okresie jesienno-zimowym i wczesnowiosennym.

Infekcje wirusowe u dzieci – objawy

Zależnie od tego, jakie wirusy są odpowiedzialne za infekcje wirusowe u dzieci, ich rozwój może przebiegać w nieco inny sposób. Do pewnego stopnia można jednak ustalić pewnego rodzaju uniwersalny schemat, w ramach który wpisują się najważniejsze objawy infekcji wirusowych u dzieci.

Pierwszymi objawami infekcji wirusowych są m.in. obniżone samopoczucie i apatia, ogólne osłabienie, drapanie w gardle oraz zmniejszony apetyt lub brak apetytu. Następnie pojawiają się kolejne objawy, który zwiastują pogorszenie stanu dziecka. Najważniejszym z nich jest gorączka, o której nieco więcej jednak za chwilę. Kolejny objaw to ból gardła, któremu może towarzyszyć też stan zapalny.

Dodatkowo występują problemy z przełykaniem śliny, błona śluzowa gardła jest zaczerwieniona, pojawia się suchość i pieczenie, co z kolei wywołuje kolejny objaw – czyli kaszel. Zwykle początkowo jest męczący i suchy, z czasem przechodzi w kaszel mokry, co spowodowane jest katarem. Gdy błona śluzowa staje się obrzęknięta, dochodzi do upośledzenia drożności nosa, wydzielina wkrótce jednak się rozrzedza.

Oprócz wymienionych powyżej charakterystyczne bywa powiększenie węzłów chłonnych, czasem towarzyszy temu zapalenie spojówek oraz bóle głowy.

jak zwalczać gorączkę od wirusa u maluszka

Ile trwa gorączka przy infekcji wirusowej?

Gorączka jest typowym objawem infekcji wirusowej, dlatego też zdecydowaliśmy się omówić ją osobno. Wzrost temperatury ciała dziecka przy infekcji wirusowej jest bardzo dynamiczny, nierzadko nawet dochodzi do 38°C lub więcej.

Bardzo często rodzice zadają pytanie, ile trwa gorączka przy infekcji wirusowej u dziecka? Pomimo tego, iż jest ona wysoka, na szczęście nie utrzymuje się zbyt długo – w większości przypadków nie dłużej niż 3 dni, choć wiele zależy tu od tego, jaki wirus jest źródłem zakażenia.

Jeśli stan gorączkowy się przedłuża, może to wskazywać, iż zakażenie górnych dróg oddechowych ma podłoże bakteryjne. W kwestii walki z gorączką bardzo ważne jest, aby kontrolować, ile trwa gorączka przy infekcji wirusowej u dziecka.

Jak sobie radzić z infekcją wirusową?

Zanim przejdziemy do sposobów radzenia sobie z zakażeniem wirusowym, najpierw należy odpowiedzieć na pytanie „infekcja wirusowa u dzieci ile trwa?”. Przy odpowiednim leczeniu zwykle ustępuje po nie więcej niż 7 dniach, choć jak wspomniano na początku, należy pamiętać, że może mieć dość intensywny przebieg. Aby poradzić sobie z infekcją wirusową, zaleca się:

  • podawanie preparatów przeciwbólowych i przeciwgorączkowych zawierających w swoim składzie np. paracetamol: wygodnym rozwiązaniem jest podanie płynu doustnego o wysokim stężeniu leku, gdzie odpowiednią dawkę paracetamolu uzyskujemy przez połknięcie niewielkiej ilości płynu,
  • podawanie środków obkurczających naczynia krwionośne, co pozwoli zmniejszyć ilość wydzieliny z nosa,
  • podawanie preparatów przeciwkaszlowych i łagodzących kaszel,
  • inhalacje.

Ponadto niezwykle istotne jest dbanie o właściwą dietę oraz odpoczynek. W ten sposób organizm dziecka nabierze sił do walki z infekcją wirusową. Niech Twoja pociecha zostanie w domu i dużo śpi. W jadłospisie powinno znaleźć się dużo warzyw i owoców, jednak nie zmuszaj maluszka do jedzenia. Niezbędne jest także odpowiednie nawodnienie, przy wysokiej gorączce organizm traci dużo wody (i mikroelementów), co oczywiście trzeba uzupełnić.

Pamiętaj również, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości, jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.