Rozszerzanie diety dziecka

rozszerzanie diety dzieckaNajważniejsze w kształtowaniu zdrowia dziecka są pierwsze 3 lata życia. Zarówno niedobór, jak i nadmiar niektórych składników odżywczych w tym wieku mogą prowadzić m.in. do osłabienia odporności, nawracających infekcji, astmy, alergii, krzywicy czy otyłości oraz zwiększają ryzyko wielu chorób w późniejszym wieku.

Pierwsze 3 lata życia to okres intensywnego wzrostu i rozwoju malucha, dlatego tak ważne jest, aby zadbać w tym czasie o odpowiednią dietę.

U dzieci karmionych piersią pierwsze posiłki wprowadzamy od szóstego miesiąca życia. Natomiast jeśli pociecha otrzymywała mieszankę mleko zastępczą bezmleczne posiłki możemy włączyć do diety dziecka już od czwartego miesiąca życia. Pierwszym dodatkowym posiłkiem powinny być dania z jabłek. Możemy sami przygotowywać posiłki albo korzystać z gotowych dań w słoiczkach.

Pierwsze produkty powinny być podawane w małych ilościach, stopniowo i pojedynczo. Dzięki temu możemy zaobserwować czy u dziecka nie pojawia się żadna niepożądana reakcja na dany produkt w postaci wysypki, wymiotów czy stolców z domieszką krwi. Gdy jesteśmy zaniepokojeni zachowaniem dziecka lub gdy pojawi się reakcja uczuleniowa należy odstawiać dany produkt i skonsultować się z pediatrą.

Po szóstym miesiącu życia możemy zastąpić jedno karmienie daniem jarzynowym zawierającym marchew i brokuły. Jeśli dziecko było karmione butelką posiłek może zostać wprowadzony już od piątego miesiąca życia. Ponadto możemy jeden posiłek mleczny zastąpić kleikiem ryżowym przyrządzonym na mleku.

Jeśli dziecko dobrze toleruje wprowadzone do diety warzywa po siódmym miesiącu możemy poszerzyć ich gamę o ugotowane pomidory (przeciery, zupy pomidorowe), groszek, ziemniaki oraz zacząć podawać mięso – kurczaka czy cielęcinę. Kolejne karmienie zastępujemy sokiem lub deserkiem owocowym z gruszkami, morelami, brzoskwiniami, malinami czy winogronami.
W ten sposób dieta dziecka rozszerza się i 3 posiłki mleczne zastępuje: kleik ryżowy na mleku, posiłek mięsno-warzywny oraz jeden deser z owocami.

W dziewiątym miesiącu życia dziecka wprowadzamy kolejne produkty i dodajemy je do posiłków: kasze, chleb, sucharki, banany, chrupki kukurydziane, biszkopty i kluseczki. Co drugi dzień podajemy maluchowi również żółtko ugotowane na twardo. Jeśli u pociechy nie ma alergii pokarmowej możemy do diety włączyć również owoce egzotyczne.

W jedenastym miesiącu życia dziecka podajemy już całe jajko co drugi dzień. Możemy również włączyć twarożek oraz jogurt 1-2 razy w tygodniu.

Jeżeli w rodzinie występuje alergia pokarmowa kolejne nowe produkty podajemy bardzo ostrożnie unikając ryb, orzechów ziemnych, czekolady oraz owoców cytrusowych, a produkty zawierające gluten (pieczywo, kasze) podajemy dopiero po ukończeniu pierwszego roku życia.

Pamiętajmy również, że dieta dziecka nie powinna zawierać produktów ciężkostrawnych, grzybów i ostrych przypraw.

Dodatkowo należy podawać w postaci suplementów tylko te składniki, których brakuje nawet w dobrze zbilansowanej diecie. Należą do nich: DHA (najważniejszy z kwasów Omega-3) i witamina D. Badania pokazują, że dzieci w Polsce, nawet odżywiane w prawidłowy sposób, mogą mieć niedobory witaminy D i DHA. Oto 3 najważniejsze powody:

1. Po pierwsze, bardzo trudno uzupełnić witaminę D i DHA z diety (tych składników jest zbyt mało w pożywieniu).

2. Po drugie, witaminę D dziecko powinno czerpać ze słońca. Jednak i to źródło nie wystarcza ze względu na ograniczone nasłonecznienie w okresie jesienno-zimowym oraz powszechne stosowanie kremów z filtrem UV latem.

3. Po trzecie, mimo obowiązujących Zaleceń Ekspertów dotyczących dodatkowej suplementacji witaminy D i DHA wielu rodziców nieświadomie nie stosuje się prawidłowo do tych wytycznych.

W Polsce obowiązują zalecenia Ekspertów dotyczące podawania DHA i witaminy D. Odpowiednie ilości witaminy D i DHA należy zapewnić dziecku już od pierwszych dni życia przez cały okres jego rozwoju. Dzienna zalecana porcja witaminy D to 400 j.m, a DHA to minimum 100 mg. Takie ilości składników zapewniają korzyści zdrowotne dla dziecka.

Ponadto, zgodnie z zaleceniami Ekspertów, jeżeli dziecko po ukończeniu czwartego miesiąca życia karmione jest tylko mlekiem matki to powinniśmy podawać również żelazo w dawce 1 mg/kg masy ciała na dobę. Kobiety karmiące piersią do szóstego miesiąca życia dziecka powinny skonsultować dodatkową suplementację z pediatrą.

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego.
We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.