Jak mierzyć temperaturę u dziecka?

Podwyższona temperatura u małego dziecka to zmora dla całego domu. Nieprzespane noce, nieobecność w pracy, to aspekty które zna każdy rodzic. Młody organizm silniej reaguje na bodźce niż dorośli. W związku z tym bardzo ważne jest odpowiednie postępowanie z chorym dzieckiem. Niezwykle ważny jest także sposób mierzenia temperatury.

Standardowa  temperatura ciała u zdrowego człowieka wynosi między 36 a 37°C. Kiedy podskoczy do 37,8°C mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym. Wyższe wartości kwalifikują się jako  gorączka. Niewielka gorączka bywa korzystna dla walczącego z infekcją organizmu, jednak gdy przekroczy 39°C konieczne są leki przeciwgorączkowe. Najodpowiedniejszym lekiem dla dzieci i niemowląt jest paracetamol, ponieważ istnieje duża różnica między dawką terapeutyczną (10 mg/l) a toksyczną (120 mg/l) tego leku. Ponadto dzieci są mniej podatne na toksyczne działanie paracetamolu. Wynika to z faktu, iż organizm dziecka nie wytwarza enzymu, który rozkłada paracetamol do toksycznego metabolitu. Dodatkowo wątroba dziecka rocznego, mierzona jako procent masy ciała, jest 1,67 razy większa niż u osoby dorosłej.

Ale jak prawidłowo zmierzyć temperaturę ciała u malucha, by mieć pewność, z jakim stanem mamy do czynienia? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów.

  • Mierznie temperatury w odbycie . Dziecko leży na brzuszku lub na boku, a my za pomocą elektronicznego termometru z miękką końcówką delikatnie wsuwamy przyrząd niezbyt głęboko w odbyt. Warto użyć oliwki lub tłustego kremu, aby łatwiej zaaplikować termometr. Od uzyskanego wyniku zaleca się odjąć pół stopnia.
  • Mierzenie temperatury na czole. Termometr elektroniczny przykładamy do czoła, ale do pomiaru można też użyć termometru paskowego. Ten ostatni ma dwie końcówki, jedną mierzymy a na drugiej odczytujemy wynik, który ukazuje się już po 15 sekundach.
  • Mierzenie temperatury w ustach. Do tego rodzaju pomiaru służy specjalny smoczek z termometrem, który przypomina zwykły gryzak. Dziecko krótko ssie przyrząd, a już po kilku sekundach uzyskujemy wynik.

Niezależnie od sposobu pomiaru, zawsze możemy podać dziecku Pedicetamol. To nowoczesny paracetamol w stężonej formie i cztery razy mniej płynu do przyjęci przez malucha. Dziecko mało łyka, a gorączka szybko znika!