Gorączka niejedno ma imię

Gorączka niemowlęGorączka może objawiać się na wiele różnych sposobów. Może to być wysoka gorączka towarzysząca ząbkowaniu albo niewielkie podwyższenie ciepłoty ciała towarzyszące lekkiemu przeziębieniu. Poniżej znajdziecie kilka typowych przypadków gorączki z jakimi może się spotkać każdy rodzic.

Przykład 1.

Mała Ola narzeka na ból brzuszka. Ból brzuszka pojawia się nagle i znika. Trwa to kilka dni. W końcu Ola dostaje biegunki i lekko gorączkuje (temperatura nie przekracza 38° – 38,5°C). Biegunka i gorączka mijają po jednym dniu. Znika również ból brzuszka.

W takiej sytuacji nie jest wskazane podawanie leku przeciwgorączkowego, gdyż najprawdopodobniej jest to niewielkie podwyższenie temperatury, które towarzyszy bólowi. Gorączka pomaga zwalczyć małemu organizmowi stan zapalny.

Przykład 2.

Jesień. Kilkuletnia Kasia jest marudna i nie ma ochoty na zabawę. Narzeka na ból głowy i ciągle powtarza, że jest jej zimno. W końcu kładzie się spać i przesypia kilka godzin. Budzi się z gorączką, ale temperatura nie przekracza 38° – 38,5°C. Po przebudzeniu Kasia czuje się dobrze, jest radosna i skora do zabawy. Gorączka utrzymuje się przez dwa dni. Później gorączka spada do prawidłowej wartości i złe samopoczucie Kasi znika.

W takiej sytuacji również nie jest wskazane podawanie leku przeciwgorączkowego. Podobnie jak w pierwszej sytuacji, gorączka pomaga zwalczyć małemu organizmowi infekcję.

Przykład 3.

Czteroletni Jaś przemókł na jesiennym spacerze i przez cały tydzień pociągał nosem oraz lekko pokasływał. W ostatnich dniach kaszel był coraz bardziej męczący i nie pozwalał Jasiowi przespać spokojnie całej nocy. Pojawiła się również gorączka, która szybko przekroczyła bezpieczną granicę – 38,5°C i wzrastała szybko o kolejne kreski. Rodzice szybko podali Jasiowi paracetamol na obniżenie temperatury ciała i pojechali do lekarza. Pediatra przepisał choremu syrop na bazie miodu na kaszel, paracetamol i nakazał leżeć przez tydzień w łóżku. Po kilku dniach gorączka ustąpiła.

Jak widzicie gorączka u Waszej pociechy może przybierać różną postać i nie zawsze jest taka straszna

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego.
We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.