Drgawki gorączkowe

drgawki gorączkoweDrgawki gorączkowe są skrajną reakcją organizmu na podwyższenie temperatury ciała i występują u dzieci w wieku 6. miesięcy – 5. lat. Najczęściej dotykają one maluchów pomiędzy 18. a 24. miesiącem życia i towarzyszą infekcjom o ostrym przebiegu, takim jak: zapalenie płuc czy zapalenie ucha środkowego. Drgawki gorączkowe wywołują panikę i ogromny strach u rodziców. Jednak nie należy martwić się na zapas, ponieważ takie ataki zdarzają się niezwykle rzadko – u co czwartego malucha na sto dzieci. Skłonność do drgawek jest często dziedziczna.

Drgawki gorączkowe wywołuje zmiana temperatury, a nie wysoka gorączka. Dlatego też nie muszą się one pojawić przy bardzo wysokiej temperaturze, lecz nawet wtedy, gdy dziecko czuję się dobrze. Mózg małego dziecka nie potrafi sobie poradzić z nagłą zmianą ciepłoty ciała i reaguje niewłaściwie. Drgawki gorączkowe nie wywołują stałych zmian w układzie nerwowym dziecka i nie są one tak niebezpieczne, jak mogą wyglądać. Gdy dziecko dostaje ataku mdleje, przewraca oczami i ma drgawki. Trwa to od kilku sekund do kilku minut. Po napadzie ciało wiotczeje. Gdy dziecko odzyska przytomność, okazuje się, że nic nie pamięta.

Jeśli przytrafiło się to Waszemu maleństwu, nie panikujcie i nie martwcie się na zapas. Zabierzcie swoją pociechę do lekarza i opiszcie dokładnie, co się wydarzyło. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i zbadaniu dziecka lekarz od razu stwierdzi, co było przyczyną drgawek.

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego.
We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.