Skip to main content

Na ospę wietrzną chorują najczęściej przedszkolaki. Wywołuje ją wirus z grupy herpes przenoszony drogą kropelkową lub przez wiatr na odległość kilkudziesięciu metrów. Stąd też pochodzi nazwa ospy wietrznej, potocznie nazywanej „wiatrówką”.

Jak przebiega ospa wietrzna?

Objawy ospy wietrznej pojawiają się nawet po dwóch tygodniach od kontaktu z nosicielem wirusa. Początkowo dziecko może mieć jedynie gorączkę, katar lub inne objawy zwykłego przeziębienia.

Dopiero po kilku dniach pojawia się wysypka. Pierwsze krosty można zaobserwować na tułowiu. Dopiero po pewnym czasie rozprzestrzeniają się one na całe ciało.

Świeża wysypka ma postać czerwonych plam. Jednak dość szybko zmienia się w wypukłe krosty wypełnione surowicą. Podczas pierwszych dni choroby bardzo trudno zidentyfikować ospę wietrzną. Jednak należy pamiętać, że zawsze, gdy mamy do czynienia z ospą i innymi chorobami wywołanymi przez wirusy z grupy herpes (mononukleoza, półpasiec, opryszczka) stosujemy wyłącznie paracetamol.

Podanie ibuprofenu może przyczynić się do zakażenia paciorkowcowego i pogorszenia stanu zdrowia pociechy.

Jak sobie radzić z wysypką?

  • smarujemy pęcherzyki gencjaną,
  • obcinamy dziecku paznokcie, a młodszym dzieciom zakładamy bawełniane rękawiczki na noc,
  • często myjemy dziecku ręce,
  • kąpiemy dziecko codziennie przez kilka minut w delikatnym roztworze nadmanganiu potasu (woda zabarwi się na jasnoróżowy kolor),
  • po kąpieli osuszamy delikatnie skórę ręcznikiem, bez dodatkowego tarcia,
  • podajemy dziecku dużo płynów,
  • jeśli Twoja pociecha ma pęcherze na ustach i w buzi unikajmy kwaśnych napojów oraz podawajmy dziecku posiłki w postaci papek.

Jak wygląda leczenie ospy wietrznej?

Leczenie ospy wietrznej polega na zwalczaniu jej objawów, tj. obniżaniu gorączki i łagodzeniu świądu. W sytuacji, gdy dziecko nie może spać, lekarz może zapisać dziecku leki przeciwhistaminowe oraz uspokajające.

Szczepienia przeciw ospie wietrznej

Pierwszą dawkę szczepionki przeciw ospie wietrznej dziecko może otrzymać już przed 9. miesiącem życia aż do 12 roku życia. Po ukończeniu 13 lat dziecko powinno otrzymać dwie dawki szczepionki w odstępie minimum 6 tygodni.

Szczepionka przeciw ospie wykazuje bardzo wysoką skuteczność, ale nie jest to szczepienie obowiązkowe. Zdaniem wielu lekarzy osoby, które w dzieciństwie przeszły ospę wietrzną uodporniają się na inne choroby wywoływane przez wirusy z grupy herpes, tj. opryszczkę, półpaśca czy mononukleozę.

Żadna z informacji przedstawionych powyżej nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.