Gorączka u dziecka – dlaczego się pojawia?

Dni robią się coraz krótsze, a razem  z nimi zaczyna się jesień. To ‘ulubiony’ okres wirusów i bakterii, które chętnie atakują nasze dzieci. Niewinny podmuch wiatru podczas wesołej zabawy w parku i katar gotowy. Czasem wraz z nim pojawia się również gorączka. Nie należy jednak martwić się na zapas. Gorączka niejedno ma imię!

Każdy rodzic choć raz zmagał się z gorączką u swojej pociechy. Z doświadczenia wiemy, że w takiej sytacji nie należy panikować. Kiedy w ludzkim organizmie znajdują się wirusy lub bakterie, układ odpornościowy zaczyna działać. Wtedy często podnosi się temperatura ciała. Mogą temu towarzyszyć skurcze mięśni, które znamy jako dreszcze. Gorączka nie jest chorobą, lecz tylko jej objawem. Warto jednak pomóc maluchowi stosując się do kilku zasad:

  • Ubierz dziecko lekko. Przykryj je, ale nie pozwól mu się przegrzewać. Często zmieniaj przepoconą piżamkę.
  • Gorączce często towarzyszy brak apetytu. Nie należy zmuszać dziecka do jedzenia, należy jednak obficie je nawadniać, podając mu herbatki owocowe i wodę.
  • Zadbaj o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, w którym przebywa dziecko. Zwróć też uwagę na stopień wilgotności w domu.

Te czynności w pewnym stopniu złagodzą objawy towarzyszące gorączce, ale najważniejszą sprawą jest jednak poddanie dziecku odpowiedniego preparatu obniżającego temperaturę ciała. Według wielu rekomendacji najbezpieczniejszym lekiem pierwszego podania u maluchów jest paracetamol. Paracetamol nie zbija zbyt silnie temperatury ciała dziecka, dzięki czemu obniża gorączkę skutecznie, ale nie gwałtownie. Paracetamol nie wykazuje również negatywnego wpływu na śluzówkę żołądka, a zatem może być stosowany u dzieci z astmą i u kobiet w ciąży.

Paracetamol jest lekiem przeciwgorączkowym i przeciwbólowym rekomendowanym dla noworodków. W Polsce jedynym preparatem zawierającym paracetamol w formie doustnej przeznaczonym dla noworodków od pierwszych dni życia jest Pedicetamol. Dodatkową kwestią wyróżniającą Pedicetamol spośród innych preparatów zawierających paracetamol jest jego wysokie stężenie, dzięki czemu dziecko ma cztery razy mniej płynu do połknięcia. Dziecko mało łyka, a gorączka szybko znika!